Поврзи се со нас

Гостивар

`Ршум низ улиците во Гостивар: Фатени 8 пијани возачи и 30-тина кои возеле пребрзо

Зачестените сообраќајни контроли и казнувањето, не ги опаметија возачите. Голем дел од возачите во гостиварскиот регион продолжуваат со непочитување на правилата и прописите, со што се ставаат во опасност и себе си и останатите учесници во сообраќајот.

Во средиште на последните контролни активности на полицијата, спроведени изминатиот продолжен викенд беа алкохолот и брзината.

Според податоците од Секторот за внатрешни работи, за присуство на алкохол во Гостивар вкупно биле исконтролирани 44 возачи, а кај осум се утврдило дека го управувале возилото во алкохолизирана состојба. Иста контрола биле извршена и во Тетово, каде од 80 опфатени, 11 биле под дејство на алкохол. „Сите веднаш се исклучени од сообраќај, а на 17 од нив времено им се одземени и возачките дозволи. Покрај тоа, изготвени се и 18 мандатни и еден прекршочен платен налог.“, извести СВР.

Што се однесува до брзината на движење, на гостиварското подрачје биле откриени и казнети 31 возач, поради пречекорување на брзината, додека во тетовско 19.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!