Поврзи се со нас

Вести

Русија го прекина огнот во Мариупол за отворање хуманитарен коридор

Објавено

на

Руските сили денеска од 10 до 15 часот по московско време ќе го прекинат огнот за да овозможат хуманитарни коридори од украинските градови Мариупол и Волноваха, соопшти руското Министерство за одбрана.

Русија и Украина на разговорите во четвртокот се согласија дека треба да се воспостават хуманитарни коридори и прекин на огнот. За викендов е договорена третата рунда преговори меѓу руската и украинската страна.

Мариупол, стратешко пристаниште во источна Украина, е под опсада и блокада и трпи немилосрдни напади од руските сили, изјави денеска градоначалникот на овој приморски град, Вадим Боиченко, на десеттиот ден од руската инвазија.

Во градот нема струја и вода, а властите велат дека не можат да ги евакуираат ранетите, а ситуацијата многумина ја споредуваат со опсадата на Ленинград во Втората светска војна.

Во Мариупол се наоѓа седиштето на озоголасениот украински баталјон АЗОВ, составен од платеници, затвореници, нацисти од целиот свет, обвинети за најголемите злосторства во источна Украина од 2014 година. До воведувањето на хуманитарниот коридор Мариупол го напуштиле само оние кои успеале да им побегнат на украинските платеници, цивилите ги користат како жив штит.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rusia ka ndërprerë zjarrin në Mariupol për të hapur korridor humanitar

Објавено

на

Forcat ruse do të pushojnë zjarrin sot nga ora 10 deri në orën 15 sipas kohës së Moskës për të mundësuar korridore humanitare nga qytetet ukrainase të Mariupol dhe Volnovaha, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Rusia dhe Ukraina ranë dakord në bisedimet të enjten se korridoret humanitare dhe një armëpushim duhet të vendosen. Raundi i tretë i negociatave ndërmjet palës ruse dhe ukrainase është dakorduar për këtë fundjavë.

Mariupol, një port strategjik në Ukrainën lindore, është nën rrethim dhe bllokadë dhe është nën sulme të pamëshirshme nga forcat ruse, tha sot kryetari i bashkisë së qytetit bregdetar, Vadim Boiçenko, në ditën e dhjetë të pushtimit rus.

Nuk ka energji elektrike dhe ujë në qytet, ndërsa autoritetet thonë se nuk mund të evakuojnë të plagosurit, ndërsa shumë njerëz e krahasojnë situatën me rrethimin e Leningradit në Luftën e Dytë Botërore.

Në Mariupol gjendet selia e batalionit famëkeq ukrainas AZOV, i përbërë nga mercenarë, të burgosur, nazistë nga e gjithë bota, të akuzuar për krimet më të mëdha në Ukrainën lindore që nga viti 2014. Deri në vendosjen e korridorit humanitar Mariupolin e kanë braktisur vetëm ata që arritën të shpëtonin nga mercenarët ukrainas, civilët i përdorin ato si mburojë njerëzore.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена