fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Русија ја нападна Украина, експлозии регистрирани речиси низ цела држава

Објавено

на

  • Shqip

Руските сили истрелаа проектили врз неколку градови во Украина денеска и распоредија сили на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти, откако претседателот Владимир Путин одобри, како што рече, специјална воена операција на истокот.

Набргу откако Путин зборуваше на руската државна телевизија, можеа да се слушнат експлозии во главниот град на Украина, Киев.

Престрелката избувна во близина на главниот аеродром во главниот град, јави новинската агенција Интерфакс, а сирените се огласија над градот.

„Путин штотуку започна целосна инвазија на Украина. Мирните украински градови се нападнати“, објави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на Твитер. „Ова е агресивна војна. Украина ќе се брани и ќе победи. Светот може и мора да го запре Путин. Време е да се дејствува“.

Реагирајќи на инвазијата што САД ја очекуваат со недели, американскиот претседател Џо Бајден рече дека неговите молитви се со народот на Украина „додека претрпе неиспровоциран и неоправдан напад од руските воени сили“.

Русија повика на прекин на проширувањето на НАТО на исток, а Путин го повтори својот став дека членството на Украина во Атлантската алијанса предводена од САД е неприфатливо.

Тој рече дека ја одобрил воената акција откако Русија немала друг избор освен да се брани од, како што рече, заканите кои доаѓаат од модерна Украина, демократска држава со 44 милиони жители.

„Русија не може да се чувствува безбедна, да се развива и да постои со постојана закана што произлегува од територијата на модерна Украина“, рече Путин. „Целата одговорност за крвопролевањето ќе биде на совеста на владејачкиот режим во Украина.

Целосниот обем на руската воена операција не беше веднаш јасен, но Путин рече: „Нашите планови не вклучуваат окупација на украински територии. Ние нема да наметнеме ништо со сила“.

Говорејќи додека Советот за безбедност на ОН одржуваше итен состанок во Њујорк, Путин рече дека им наредил на руските сили да го заштитат народот и ја повика украинската војска да го остави оружјето.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија извршила ракетни напади врз украинската инфраструктура и граничните сили и дека експлозии се слушнале во многу градови. Тој рече дека е прогласена вонредна состојба и дека телефонски разговарал со американскиот претседател Џо Бајден. Вчера беа мобилизирани резервисти.

Медиумите објавија дека воените командни центри во Киев и североисточниот град Харков биле погодени со проектили додека руските трупи навлегле во јужните пристанишни градови Одеса и Мариупол.

Подоцна се слушнаа три силни експлозии во Мариупол.

Сепаратистите поддржани од Русија соопштија дека започнале офанзива врз градот Счастија, што е под контрола на Украина на исток, а експлозии го потресоа отцепениот град Доњецк во источна Украина.

Неколку часа претходно, сепаратистите побараа помош од Москва за запирање на наводната украинска агресија – тврдењата што САД ги отфрлија како руска пропаганда.

Бајден рече дека Путин избрал војна со предумисла која ќе донесе катастрофални загуби на животи и човечко страдање.

„Само Русија е одговорна за смртта и уништувањето што ќе ги донесе овој напад, а САД и нивните сојузници и партнери ќе одговорат на обединет и одлучен начин. Светот ќе ја смета Русија одговорна“, рече тој.

Иако ја отфрли можноста за распоредување на американски војници на теренот во Украина, тој рече дека ќе објави дополнителни санкции кон Русија од денеска, со финансиски мерки воведени оваа недела.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг остро го осуди рускиот „непромислен и неиспровоциран напад“ врз Украина и рече дека сојузниците на НАТО ќе се состанат за да ги решат последиците од „агресивните дејствија“ на Москва.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во последен момент побара од Путин да ја прекине војната „во име на човештвото“ откако рускиот лидер најави воена операција.

„Претседател Путин, во име на човештвото, вратете ги вашите сили во Русија“, рече Гутереш, говорејќи по состанокот на Советот за безбедност. Последиците од војната би биле погубни за Украина и далекусежни за глобалната економија, рече тој.

Рускиот амбасадор во ОН рече дека неговата земја не е агресивна кон украинскиот народ, туку кон „хунтата“ во Киев.

Гранатирањето се интензивираше од понеделникот, кога Путин ги призна двата сепаратистички региони како независни и нареди распоредување на, како што рече, мировни сили, потег што Западот го нарече почеток на инвазијата.

Како одговор на соопштението на Путин во понеделникот, западните земји и Јапонија воведоа санкции за руски банки и поединци, но се откажаа од најстрогите мерки до инвазијата.

САД го интензивираа пр притиснете во среда со воведување санкции на руска компанија која го гради гасоводот Северен поток 2 и нејзините корпоративни службеници.

Германија во вторникот ги замрзна одобренијата за гасоводот кој е изграден, но не е во функција, поради загриженоста дека може да и дозволи на Москва да ја уценува Европа со своето снабдување со енергија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Вестипред 49 минути

Факти за мајмунските сипаници

Гостиварпред 2 часа

Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

Македонијапред 4 часа

Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

Спортпред 4 часа

Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

Македонијапред 6 часа

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

Македонијапред 6 часа

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Технологијапред 17 часа

Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

Гостиварпред 19 часа

Куче скитник нападнало гостиварец

Македонијапред 20 часа

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Вестипред 21 час

СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

Гостиварпред 23 часа

Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

Македонијапред 24 часа

Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

Македонијапред 1 ден

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 7 дена

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 3 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Вестипред 1 недела

Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

Спортпред 6 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 1 месец

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена