fbpx
Поврзи се со нас

Некатегоризирано

Русија суспендирана четири години од олимписките и светските првенства

Објавено

на

Русија доби забрана да учествува на Олимпијада, Параолимпијада и Зимски игри следните четири години поради скандалот со допинг, одлучи вчера Светската антидопинг агенција.

Портпаролот на ВАДА, Џејмс Фицџералд, нагласи дека на овој состанок со мнозинство гласови се прифатени препораките за суспендирање на Русија од големите спортски организации на глобално ниво. Тој рече дека Управниот одбор донел одлука за суспендирање на Русија за четири години од олимписките и светските турнири со образложение дека не ги почитувала правилата за допинг.

Според оваа одлука, националната химна на Русија, како и руското знаме, нема да бидат дел од Олимписките игри во 2020 година во Токио и од Светското првенство на ФИФА во 2022 година.

Сепак, руските натпреварувачи и нивните тренери ќе може да настапуваат независно, доколку не покажат позитивни резултати на допинг тестовите или доколку се покаже дека резултатите од нивните тестирања не биле манипулирани. Во таков случај ќе се натреваруваат под олимписко знаме.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!