Поврзи се со нас

Вести

Русија – Украина: Настани во последни 24 часа

Објавено

на

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за украинскиот радиодифузер Суспилне инсистираше на средба „во кој било облик“ со рускиот претседател Владимир Путин за „запирање на војната“ во Украина.

Руската армија соопшти дека ќе продолжи да ја користи својата најсовремена хиперсонична ракета за гаѓање исклучително важни цели во Украина.

Русија достави до Црвениот крст податоци за повеќе од 500 заробени Украинци кои е подготвена да ги размени за заробени Руси, изјави денеска руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова.

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека министрите за надворешни разговарале за можни нови санкции во енергетскиот сектор, но не очекува одлука оваа недела,

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека сите компромиси со Русија ќе треба да бидат ставени на референдум во Украина.

Гувернерот на украинската област Запорожје, Олександр Старух денеска изјави дека во одвоени инциденти повредени се четири деца. Тој исто така наведе дека руските сили гранатирале автобус со кој се евакуирале цивили од линијата на фронтот.

Белорусија, близок руски сојузник, наскоро би можела да ја нападне Украина и се подготвува да и дозволи на Русија да распореди нуклеарно оружје на белоруска територија, изјави висок разузнавачки претставник на НАТО.

Официјалниот претставник, кој сакаше да остане анонимен, истакна дека Алијансата е загрижена оти белоруски трупи би можеле да се приклучат на борбата во Украина.

Зеленски: Украина нема да ги прифати руските ултиматуми за завршување на војната. Зеленски во интервју за европските медиуми изјави дека Украина никогаш нема да попушти пред ултиматумот од Русија и градовите како Киев, Мариупол или Харков нема да прифатат руска окупација.

Ниту една страна не се откажува во конфликтот, вели висок претставник на НАТО. Висок претставник на разузнавањето на НАТО изјави дека знаците укажуваат на застој во војната на Русија против Украина.

Руските и украинските мировни преговарачи вчера одржаа 90-минутен видео-повик, а работните групи продолжија со разговори и во текот на денот.

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, вчера изјави дека нема да има прекин на огнот во Украина за време на преговорите со Киев, бидејќи украинската страна постојано го прекршувала договорот. Советникот на украинскиот претседател, Михаил Подољак, претходно изјави дека преговорите би можеле да траат неколку недели. Според него, основно барање на Киев е прекин на огнот, повлекување на армијата и политичко решавање на спорните територии.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет, кој настојува да посредува во руско-украинскиот конфликт, денеска изјави дека и понатаму постои голем јаз меѓу двете земји и покрај одредениот напредок. – Има уште долг пат, бидејќи постојат неколку спорни прашање, некои се фундаментални, тврди Бенет.

Властите во најголемото украинско пристаниште Одеса соопштија дека руските поморски сили во Црното Море гранатирале некои станбени згради на периферијата од градот. Руската морнарица ја блокира Одеса, која се смета за главна стратешка и симболична цел за Русија.

Русија објави дека низ Црно Море слободно пловат 420 украински мини, на што Украина возврати дека се тоа целосни дезинформации. Црно Море е важен трговски пат за житариците, нафтата и нафтените производи. Пристанишната управа „Новоросијск“ соотпшти дека е загрозен транспортот во западниот дел на Црното Море.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 2 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 2 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 4 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 4 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 7 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 8 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 9 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 11 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 12 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 14 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Lajme

Rusia-Ukraina: Ngjarjet në 24 orët e fundit

Објавено

на

Në një intervistë me transmetuesin ukrainas Suspilne, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky këmbënguli që të takohej “në çdo formë” me presidentin rus Vladimir Putin për të “ndaluar luftën” në Ukrainë.

Ushtria ruse thotë se do të vazhdojë të përdorë raketën e saj të fundit hipersonike për të qëlluar në objektiva jashtëzakonisht të rëndësishëm në Ukrainë.

Rusia i ka dhënë Kryqit të Kuq informacion për më shumë se 500 ukrainas të kapur, të cilët është gati ti shkëmbejë me rusë të kapur, tha sot komisionerja ruse për të drejtat e njeriut, Tatiana Moskalkova.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell tha se ministrat e jashtëm kishin diskutuar sanksione të reja të mundshme në sektorin e energjisë, por nuk prisnin një vendim këtë javë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se të gjitha kompromiset me Rusinë do të duhej të hidheshin në një referendum në Ukrainë.

Guvernatori i rajonit ukrainas të Zaporozhye, Oleksandr Strukh, tha sot se katër fëmijë janë plagosur në incidente të ndara. Ai tha gjithashtu se forcat ruse kishin bombarduar një autobus që evakuonte civilët nga vija e frontit.

Bjellorusia, një aleat i ngushtë rus, së shpejti mund të pushtojë Ukrainën dhe të përgatitet të lejojë Rusinë të vendosë armë bërthamore në tokën bjelloruse, ka thënë një zyrtar i lartë i inteligjencës së NATO-s.

Zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, tha se Aleanca ishte e shqetësuar se trupat bjelloruse mund t’i bashkoheshin luftës në Ukrainë.

Zelensky: Ukraina nuk do të pranojë ultimatumet ruse për t’i dhënë fund luftës. Në një intervistë për mediat evropiane, Zelenski tha se Ukraina nuk do t’i dorëzohej kurrë ultimatumit nga Rusia dhe se qytete si Kievi, Mariupoli apo Kharkovi nuk do të pranonin pushtimin rus.

Asnjëra palë nuk po heq dorë nga konflikti, thotë një zyrtar i lartë i NATO-s. Një zyrtar i lartë i inteligjencës së NATO-s tha se shenjat tregonin një ndalesë të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Negociatorët e paqes rusë dhe ukrainas mbajtën një video-telefonatë 90-minutëshe dje dhe grupet e punës vazhduan bisedimet gjatë gjithë ditës.

Një zëdhënës i presidentit rus, Dmitry Peskov, tha dje se nuk do të kishte armëpushim në Ukrainë gjatë bisedimeve me Kievin, sepse pala ukrainase e kishte shkelur vazhdimisht marrëveshjen. Një këshilltar i presidentit ukrainas, Mikhail Podolyak, kishte thënë më parë se bisedimet mund të zgjasin disa javë. Sipas tij, kërkesa themelore e Kievit është një armëpushim, tërheqje e ushtrisë dhe një zgjidhje politike për territoret e diskutueshme.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett, i cili po kërkon të ndërmjetësojë në konfliktin ruso-ukrainas, tha sot se ka ende një hendek të madh midis dy vendeve, pavarësisht disa përparimeve. “Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë sepse ka disa çështje të diskutueshme, disa prej të cilave janë themelore,” tha Bennett.

Autoritetet në portin më të madh të Ukrainës, Odessa, thonë se forcat detare ruse në Detin e Zi kanë bombarduar disa ndërtesa banimi në periferi të qytetit. Marina ruse po bllokon Odesën, e cila konsiderohet një objektiv kryesor strategjik dhe simbolik për Rusinë.

Rusia thotë se 420 miniera ukrainase po lundrojnë lirshëm nëpër Detin e Zi, të cilave Ukraina është përgjigjur me “dezinformim të plotë”. Deti i Zi është një rrugë e rëndësishme tregtare për drithërat, naftën dhe produktet e naftës. Autoriteti Portual i Novorossiysk tha se transporti në Detin e Zi perëndimor ishte në rrezik.

Популарно изминативе 100 дена