Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Русино гори втор ден, еко-активистите предупредуваат на еколошка катастрофа

Објавено

на

По синоќешното задушување од чад, во Гостивар денес воздухот е подрасчистен, но депонијата Русино се` уште гори, над неа се издига чад и мирис на изгорено. Борбата да се воспостави целосна контрола над ситуацијата, се` уште трае. Екипи од гостиварски Комуналец, Противпожарната единица на Гостивар  и Тетово, како и приватни фирми до доцна ноќеска работеле на гаснење на големиот пожар на Русино, а на терен излегоа повторно, рано утрово.

Од „Комуналец“ оценуваат дека состојбата се подобрува, не е критична како вчеравечер, и велат дека продолжуваат да интервенираат. Во акцијата се приклучи и Дирекцијата за заштита и спасување.

„Утрово, директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски заедно со вработените од Подрачното одделение во Гостивар беа на терен и за справување со пожарот Дирекцијата ангажираше градежни машини како поддршка на ТППЕ Гостивар и Комуналното претпријатие на Гостивар. Остануваме на терен се до конечно гасење на пожарот во депонијата.“, рекоа од Дирекцијата.

Денес на депонијата беше Здружението ГвЕко од каде испратија аларм за огромна еколошка катстарофа, штети по животната средина и по здравјето на луѓето.

„Вчеравечер Гостивар го преживеа својот холокауст. Целиот град беше во чад како во Аушвиц, не се дишеше и граѓаните се гушеа, а никој не излезе со официјален став и препораки да им каже што да прават, како да се заштитат во таква алармантна ситуација. Русино е на само неколку километри од Гостивар и често гори, се создава чад, штетни гасови кои се опасни за здравјето на граѓаните. Депониите треба да функционираат според ЕУ стандарди. Бараме од раководителот на депонијата јавно да даде податоци каква депонија е Русино, за видот и количината на примен отпад, методите на складирање и слично. Бараме од Министерството за животна средина да каже по какви стандарди е направена Русино. Ситуацијата е навистина алармантна. Да се надеваме дека вечер нема повторно да се гушиме“, нагласи Валентина Штерјовска, еко-активист од Здружението ГвЕко.

 

 

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 25 минути

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 2 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 3 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 3 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 4 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 5 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 6 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 7 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 7 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 18 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 21 час

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 21 час

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 23 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Македонијапред 2 недели

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена