fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Русино ќе се модернизира во фази, ветено решавање на барањата на жителите

Објавено

на

Долгогодишните најави за уредување и модернизирање на регионалната депонија Русино, чекорат кон исполнување. Градоначалниците од полошките општини, заедно со министрите за животна средина, Садула Дураки и за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу го промовираа Проектот за подобрување на управувањето со цврст отпад во Полошкиот регион со кој треба да се воспостави соодветен систем за собирање, третман и преработка на комуналниот отпад, усогласен со европското законодавство. Иако, состојбата со ѓубрето речиси во сите општини е алармантна, чекорите кон долготрајното решавање на проблемот, сепак ќе бидат мали и постепени. Најпрво, во рок од една година, ќе се врши испитување на теренот, квалитетот на почвата и штетноста врз водата и воздухот, а потоа ќе се пристапи на реализација на регионални инвестициски мерки и инфраструктура и опремување на јавните претпријатија.

„Во меѓувреме предвидени се краткотрочни мерки, односно дренажа на земјиштето и отпадните води, која е важна и за населението и за долгорочната мерка, стандардизирање на цела депонија Русино“, изјави Теута Арифи, градоначалник на Тетово.

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари информираше дека жителите од селата околу Русино, имаат свои барања со кои ќе им се гарантира дека депонијата нема да им го загрозува здравјето. „Се надевам дека ќе исполниме барем половина од нив, особено за заштита на почвата, воздухот и водите од натамошно загадување“, рече градоначалникот.

Проектот за подобрување на управувањето со цврст отпад во Полошкиот регион финансиски е поддржан од Швајцарската Влада со 7,8 милиони швајцарски франци.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!