Поврзи се со нас

Гостивар

Русино, водоснабдување, електронски киоск…проекти во Гостивар поддржани од Швајцарија

Објавено

на

Амбасадорка на Швајцарија, Сибил Сутер Тејада денес беше во посета на Општина Гостивар и оствари средба со градоначалникот Арбен Таравари. Акцентот на разговорот беше ставен на проектите кои се реализираат во гостиварско со поддршка од Швајцарија, особено проектите за водоснабдувањето и депонијата Русино.

„Едниот проект за кој зборувавме е за подобрување на водоснабдувањето. Навистина ни е важно да видиме прогрес во овој проект, затоа што имаше одложување долго време, а сите знаеме колку е важно водоснабдувањето за граѓаните и заедницата. Затоа не радува што во наредниот период ќе има напредок во тој правец. Другиот проект , којшто го опфаќа не само Гостивар, туку цел полошки регион е за заштитата од поплави. Тука дадовме поддршка за поставување на зелен кров во училиште и сметам дека тоа е една многу успешна приказна, од која потоа пример зедоа и други општини. Исто така, се обидуваме да помогнеме и за Русино, да се рехабилитира тој простор, а понатаму да се најде нова локација за депонирање на отпадот.“, изјави Амбасадорката.

Градоначалникот потенцираше дека Швајцарија помогнала на Општина Гостивар многу повеќе од било која Влада.

„Задоволство ми е што наш гостин е Амбасадорката на Швајцарија, држава која на нашите граѓани, на Општина Гостивар помогна многу повеќе отколку било која Влада на Република Северна Македонија. Се работи за проекти кои се во релизација и во кои партиципира Општина Гостивар. Тие одделуваат од парите од даноци што граѓаните ги плаќаат за да инвестираат во нашата општина. Се надевам дека и во иднина ќе продолжиме со исти проекти кои се за доброто на граѓаните.“, рече Таравари.

Освен водоснабдувањето и Русино, со фондови од Швајцарија во Гостивар се реализираше ново шеталиште покрај Вардар, а наскоро ќе биде пуштен во употреба електронски киоск за плаќање сметки и поднесување разни барања од страна на граѓаните.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена