fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Русино, водоснабдување, електронски киоск…проекти во Гостивар поддржани од Швајцарија

Објавено

на

Амбасадорка на Швајцарија, Сибил Сутер Тејада денес беше во посета на Општина Гостивар и оствари средба со градоначалникот Арбен Таравари. Акцентот на разговорот беше ставен на проектите кои се реализираат во гостиварско со поддршка од Швајцарија, особено проектите за водоснабдувањето и депонијата Русино.

„Едниот проект за кој зборувавме е за подобрување на водоснабдувањето. Навистина ни е важно да видиме прогрес во овој проект, затоа што имаше одложување долго време, а сите знаеме колку е важно водоснабдувањето за граѓаните и заедницата. Затоа не радува што во наредниот период ќе има напредок во тој правец. Другиот проект , којшто го опфаќа не само Гостивар, туку цел полошки регион е за заштитата од поплави. Тука дадовме поддршка за поставување на зелен кров во училиште и сметам дека тоа е една многу успешна приказна, од која потоа пример зедоа и други општини. Исто така, се обидуваме да помогнеме и за Русино, да се рехабилитира тој простор, а понатаму да се најде нова локација за депонирање на отпадот.“, изјави Амбасадорката.

Градоначалникот потенцираше дека Швајцарија помогнала на Општина Гостивар многу повеќе од било која Влада.

„Задоволство ми е што наш гостин е Амбасадорката на Швајцарија, држава која на нашите граѓани, на Општина Гостивар помогна многу повеќе отколку било која Влада на Република Северна Македонија. Се работи за проекти кои се во релизација и во кои партиципира Општина Гостивар. Тие одделуваат од парите од даноци што граѓаните ги плаќаат за да инвестираат во нашата општина. Се надевам дека и во иднина ќе продолжиме со исти проекти кои се за доброто на граѓаните.“, рече Таравари.

Освен водоснабдувањето и Русино, со фондови од Швајцарија во Гостивар се реализираше ново шеталиште покрај Вардар, а наскоро ќе биде пуштен во употреба електронски киоск за плаќање сметки и поднесување разни барања од страна на граѓаните.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!