Поврзи се со нас

Вести

Руската армија гаѓаше градови низ Украина, гранатирани Киев, Лавов, Днепар, Запорожје, Харков

Објавено

на

Еден ден откако Владимир Путин го обвини Киев за тероризам за нападот на мостот Керч што го поврзува полуостровот Крим со копното, утрово руската војска целеше градови низ Украина.

Киев, Харков, Запорожје, Лавов, Днепар и Тернопил биле под напад на руските војски.

Ова е прв напад врз Киев од 26 јуни, а според информациите на украинските власти загинале најмалку осум лица.

Засега нема информации за загинати и ранети во нападите врз градовите во внатрешноста на Украина, повеќето од погодените места се без електрична енергија, погодена е термоелектраната во близина на Киев, како и уште 11 други стратешки цели.

Повеќето западни земји издадоа наредба, амбасадите и нивните граѓани итно да ја напуштат Украина.

„Нападите утринава низ Украина покажуваат дека Русија се обидува да не уништи и да не избрише од лицето на Земјата“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Неофицијално погодено е седиштето на украинската служба за безбедност во Киев.

Според извештаите на руските служби, во утринскиот напад испукани се 47 крстаречки ракети во областа Николајев, 60 во Киев, 15 во Лавов, 27 во Виница, 20 во Харков, 15 во Одеса, 10 во Днепропетровска област.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена