fbpx
Поврзи се со нас

Технологија

Руски хакери го уценуваат Apple, украле нацрти бараат огромен откуп

Објавено

на

Руските хакери дошле од доверливи документи за уредите на „Епл“, кои сега ги користат за уценување на американскиот технолошки гигант. Тие се закануваат дека ќе ги објават сите документи доколку компанијата не им исплати откуп до 1 мај.

За да ја докажат сериозноста на своите закани, хакерската група REvil веќе објави неколку доверливи документи како што се технички цртежи на минатогодишните MacBook Air и iMac, како и информации за друг преносен уред.

Хакерите, не ги добиле документите со директно хакирање на серверите на „Епл“, туку со напад врз компјутерскиот систем на нејзината партнерска компанија Quanta. Хакерите најпрво започнале да ја уценуваат компанијата, од која побарале да им исплати дури 50 милиони долари. Кога „Кванта“ ги одби, хакерите „отидоа“ кај „Епл“, пишува 9to5mac.

Сумата што ја побарале од компанијата од Купертино не е позната, како и кои документи се во рацете на хакерите. Не е познато дали тие имаат информации што можат да откријат планови за некои нови идни производи, за кои сè уште не се разговарало јавно, но според првично побараниот откуп многу е веројатно да имаат вредна „роба“ кај нив.

На документи што ги објавија како доказ, на секоја страница може да се види дека тоа е сопственост на „Епл“, што не смее да биде репродуцирано, копирано или објавено.

„Епл“ сè уште официјално не го коментира овој случај, кратко објави дека се испитува инцидентот, како и дека не сакаат да зборуваат за доверливи документи и уцени на хакери. Додека, партнерската компанија Quanta го потврди хакерски напад врз мал број нивни сервери.

Кражбата на доверливи документи и уцените на компаниите се еден од деловните модели на руската хакерска група REVil. Тие претходно ја применуваа истата тактика против уценувачката компанија Acer, но Apple е секако најголемото име на нивната листа.

Хакерската група REVil, претходно позната како Sodinokibi, во септемри минатата година депонираше биткоини во вредност од 1 милион американски долари на руски хакерски форум со цел да регрутира нови соработници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!