Поврзи се со нас

Технологија

Руски хакери го уценуваат Apple, украле нацрти бараат огромен откуп

Објавено

на

  Руските хакери дошле од доверливи документи за уредите на „Епл“, кои сега ги користат за уценување на американскиот технолошки гигант. Тие се закануваат дека ќе ги објават сите документи доколку компанијата не им исплати откуп до 1 мај.

  За да ја докажат сериозноста на своите закани, хакерската група REvil веќе објави неколку доверливи документи како што се технички цртежи на минатогодишните MacBook Air и iMac, како и информации за друг преносен уред.

  Хакерите, не ги добиле документите со директно хакирање на серверите на „Епл“, туку со напад врз компјутерскиот систем на нејзината партнерска компанија Quanta. Хакерите најпрво започнале да ја уценуваат компанијата, од која побарале да им исплати дури 50 милиони долари. Кога „Кванта“ ги одби, хакерите „отидоа“ кај „Епл“, пишува 9to5mac.

  Сумата што ја побарале од компанијата од Купертино не е позната, како и кои документи се во рацете на хакерите. Не е познато дали тие имаат информации што можат да откријат планови за некои нови идни производи, за кои сè уште не се разговарало јавно, но според првично побараниот откуп многу е веројатно да имаат вредна „роба“ кај нив.

  На документи што ги објавија како доказ, на секоја страница може да се види дека тоа е сопственост на „Епл“, што не смее да биде репродуцирано, копирано или објавено.

  „Епл“ сè уште официјално не го коментира овој случај, кратко објави дека се испитува инцидентот, како и дека не сакаат да зборуваат за доверливи документи и уцени на хакери. Додека, партнерската компанија Quanta го потврди хакерски напад врз мал број нивни сервери.

  Кражбата на доверливи документи и уцените на компаниите се еден од деловните модели на руската хакерска група REVil. Тие претходно ја применуваа истата тактика против уценувачката компанија Acer, но Apple е секако најголемото име на нивната листа.

  Хакерската група REVil, претходно позната како Sodinokibi, во септемри минатата година депонираше биткоини во вредност од 1 милион американски долари на руски хакерски форум со цел да регрутира нови соработници.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Рецептипред 11 минути

  Мусака со сирење, нема промашување со овој рецепт

  Македонијапред 9 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 10 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 17 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 17 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 22 часа

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 23 часа

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 2 дена

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 2 дена

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 2 дена

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Гостиварпред 2 дена

  Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Малолетник од Врапчиште пријавен за исчезнат

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!