Поврзи се со нас

Вести

Руските бомбардери Ту-22М3 за првпат полeтаа кон Украина

Објавено

на

  За првпат од почетокот на воената операција во Украина, Руската Федерација ги активира суперсоничните стратешки бомбардери со долг дострел Ту-22М3, кои како известуваат руските медиуми се упатија кон „Азовстал“.

  Под фабриката „Азовстал“ во Мариупол има подземен град, а некои згради се дизајнирани да издржат нуклеарен удар, изјави Јан Гагин, советник на премиерот на самопрогласената Народна Република Доњецк.

  Овој потег на Руските сили најверојатно е одговорот на ултиматумот кој вчера беше испратен до Киев и воените единци во Мариупол. Русија до кабинетот на украинскиот претседател Владимир Зеленски упати ултиматум дека, ако до 6 часот по московско време не биде договорено предавање на челичарницата „Азовстал“ во Мариупол, таа ќе биде срамнета со земја со вакуумски бомби. На сите украински војници кој ќе се предадат загарантирано им е дека нивните животи ќе бидат поштедени.

  Рокот за предавање истече во без позитивен одговор од Киев. Напротив, оттаму забранија да се преговара за предавање и издадоа наредба да се пука на секој што сака да се предаде, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков.

  Според него, во металуршкиот комбинат заедно со украинските сили се блокирани и околу 400 странски платеници, мнозинството од нив европски државјани, но и на САД и Канада.

  Руските бомбардери Ту-22М3, товарени со ненаведувачки воздушни бомби со огромна разорна моќ, ФАБ-500.

  Ту-22М3 е стратешки суперсоничен бомбардер со променлива геометрија на крилата кој може да се користи за различни видови борбени мисии. Во своето вооружување поседува широк спектар борбено оружје од кое, секако, најопасна е ракетната компонента од класата воздух-земја и воздух-море.

  Ова летало покрај силното ракетно вооружување има и далеку подобри летно-технички карактеристики. Ту-22М3 поседува авионика со сегменти на вештачка интелигенција.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 2 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 3 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 4 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 5 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 6 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 7 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 8 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 8 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 20 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 21 час

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 24 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 1 ден

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена