Поврзи се со нас

Вести

Руските стратешки бомбардери „Блекџек“ утрово ја гранатираа Украина

Објавено

на

Туполев Ту-160 ( руски: Белый лебедь, НАТО известувачко име: Blackjack ) е суперсоничен тежок стратешки бомбардер со променливи крила. Тоа е најголемиот и најтешкиот суперсоничен воен авион со мах 2+ некогаш изграден.

Руските воени репортери објавија дека утрово подигнати се девет бомбардери Тупољев Ту-160 и учествувале во најновите напади на украинска територија.

Станува збор за најголемиот, најтежок и најбрз суперсоничен бомбардер во светот кој моментално е во функција. Во западните воени кругови е познат како „Блекџек“, Русите го нарекуваат „бел лебед“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 10 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 11 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 13 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 14 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 15 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 17 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Македонијапред 18 часа

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Гостиварпред 20 часа

Судењето за „Ласкарци“ продолжува со сослушување на вештаци кои го изготвија супервештачењето

Гостиварпред 20 часа

Гостиварец лажно го пријавил својот татко за напад и нарушил јавен ред и мир

Здравје и убавинапред 21 час

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 23 часа

Сообраќајот по влажни коловози, на Маврово и Стража снег

Здравје и убавинапред 23 часа

Антидепресивите предизвикуваат бесчувствителност

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Полицијата во Гостивар приведе двајца државјани на Туркије

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 5 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена