Поврзи се со нас

Вести

Руско-Украинска криза – хронологија во изминатите два месеца

Објавено

на

10 Ноември 2021 – Вашингтон извести за невообичаено придвижување на руски трупи кон украинската граница.

28 Ноември – Украина тврди дека  Русија распоредила 92.000 војници на границата. Москва негира.

1 Декември 2021 – Москва ја обвинува Украина за зголемен број воени сили, бара гаранции дека државата нема да влезе во НАТО

7 Декември – Американскиот претседтел Џо Бајден со предупредување до рускиот претседател Владимир Путин за можни санкции ако извршат инвазија врз Украина

17 Јануари 2022 – Руски трупи во Белорусија на заеднички воени вежби

24 Јануари – НАТО со трупи на „стендбај“ за можно распоредување

2 Февруари – САД испраќаат 3.000 војници во Иточна Европа

7 Февруари – САД тврдат дека Русија има распоредено 110.000 војници и дека околу 40.000 други се на пат кон границата со Украина

10 Февруари – Почеток на Руско-Белоруски воени вежби

15 Февруари – Кремљ тврди дека дел од руските сили се повлекуваат од границата со Украина.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена