Поврзи се со нас

Вести

Руско-Украинска криза – хронологија во изминатите два месеца

Објавено

на

10 Ноември 2021 – Вашингтон извести за невообичаено придвижување на руски трупи кон украинската граница.

28 Ноември – Украина тврди дека  Русија распоредила 92.000 војници на границата. Москва негира.

1 Декември 2021 – Москва ја обвинува Украина за зголемен број воени сили, бара гаранции дека државата нема да влезе во НАТО

7 Декември – Американскиот претседтел Џо Бајден со предупредување до рускиот претседател Владимир Путин за можни санкции ако извршат инвазија врз Украина

17 Јануари 2022 – Руски трупи во Белорусија на заеднички воени вежби

24 Јануари – НАТО со трупи на „стендбај“ за можно распоредување

2 Февруари – САД испраќаат 3.000 војници во Иточна Европа

7 Февруари – САД тврдат дека Русија има распоредено 110.000 војници и дека околу 40.000 други се на пат кон границата со Украина

10 Февруари – Почеток на Руско-Белоруски воени вежби

15 Февруари – Кремљ тврди дека дел од руските сили се повлекуваат од границата со Украина.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 10 минути

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 3 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 4 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 5 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 7 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 19 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 23 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена