fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Рутинска победа на КК Гостивар над Вардар 91-53

Објавено

на

Кошаркарите на гостиварскиот прволигаш ја запишаа третата победа во сезоната 2020/21, совладувајќи ја вечерва во Младост екипата на Вардар со резултат 91-53.

„Црвено-црните“ беа рамноправен противник само во првиот период кој заврши 13-13. После тоа гостиварци наметнаа ритам кој гостите од Скопје не можеа да го следат, добивајќи го вториот периодот со 30-9, на полувреме се замина со резултат 43-22.

Разликата во корист на домаќинот се зголемуваше и во вториот дел, по што Србиноски дозволи натпреварот да го довршат дел од играчите од младинскиот погон. Младите гостиварци Ристоски, Стојаноски и Пецаноски ја искоростија дадената шанса прикажувајќи одлична игра. Натпреварот заврши +38 за „бело-сините“.

Армстед беше најефикасен поединец на натпреварот, со Димитриевски дури имаа 100% реализација, постигнувајќи 17, односно 14 поени, исто толку запиша и Тодоровиќ. Димчевски и Јанески постигнаа по 11, Ристоски 7, Костоски 5, Тасовски и Штерјов по 4, и Стојановски и Пецаноски по 2 поени.

Кај гостите најефикасен беше Ташовски со 12 поени.

Натпреварот во салата „Младост“ во Гостивар, започна со едноминутно молчење во знак на почит кон некогашниот селектор на машката, на женската сениорска и на младинската репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски, кој почина денеска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!