Поврзи се со нас

Македонија

САД прва, Русија втора, Македонија на 108 место како воена сила во светот

Објавено

на

Северна Македонија за 2023 година, на најновата листа како воена сила е рангирана на 108-то место од 145 од земјите што се разгледуваат за годишниот преглед на Global Firepower (GFP), објави интернет-порталот „Глобал фајерпауер“. Тоа во споредба од лани за е напредок за македонската армија за 27 места на листата за воена способност и моќ на армиите во светот.

Финализираното рангирање на Global Firepower користи над 60 индивидуални фактори за да го одреди резултатот PowerIndex на одредена нација (‘PwrIndx’) со категории кои се движат од количина на воени единици и финансиска состојба до логистички способности и географија.

Рангирањето, објави порталот, на нациите во светот е врз основа на моменталната достапна огнена моќ.

Од соседството Грција на листата за воена способност и моќ на армиите е на 30. место, додека Србија на 58. место, Бугарија веднаш после неа на 59. место. Хрватска е на 69. место, Словенија на 86. место, додека Црна Гора на 128., а Босна и Херцеговина на 133. место. Косово е на 134. место на листата.

Прва на оваа листа за моменталната состојба се САД, втора е Русија, трета Кина, четврта Индија, на петтото место е Обединетото Кралство, шеста е Јужна Кореја, потоа се Пакистан, Јапонија, Франција и Италија. Украина е на 15. место.

– Нашата единствена, внатрешна формула им овозможува на помалите, технолошки понапредни нации да се натпреваруваат со поголеми, помалку развиени моќи, а специјалните модификатори, во форма на бонуси и казни, се применуваат за дополнително да се усоврши списокот што се составува годишно. Стрелките во боја (зелена, сива и црвена) ја означуваат споредбата на трендовите од година во година (горе, стабилно, долу). Трендовите не мора да укажуваат на опаѓање на моќта бидејќи промените во формулата GFP исто така може да го оправдаат ова, се наведува на веб страницата на Global Firepower.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 8 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 9 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 12 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 13 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 14 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 15 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 17 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 17 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 19 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена