Поврзи се со нас

Гостивар

Салиу: Апелирам институциите да се погрижат за семејствата од опожарените објекти во Гостивар

Објавено

на

Претседателот на огранокот на Демократски сили на Ромите, Кашмир Салиу при својата денешна посета на Општина Гостивар, рече дека на средбата со градоначалникот Арбен Таравари разговарале и за случајот со опожарените бараки и семејставата кои останаа без покрив над главата. Салиу апелираше надлежните институции да обезбедат згрижување на луѓето.

„Разговаравме со градоначалникот за нашата длабока загриженост во поглед на опожарените објекти. Од негова страна ми беше речено дека била преземена акција истиот ден и општоната со цел капацитет, презела мерки за помош на тие семејства. Дел за среќа имале каде да се сместат, а за тие што немале изнајдени се времени решенија. Но, тоа е сепак времено решение. Апелирам до надлежните институции во државата сериозно да го разгледаат овој случај, сериозно да покажат каде се направени пропустите. Апелирам Министерството за труд и социјала да преземе се‘, овие семејства да бидат згрижени. Будно ќе ја следиме овој процес како ќе се одвива и врз основа на тоа ќе донесуваме натамошни одлуки“, рече Салиу.

Пожарот се случи во недела рано наутро околу 4 часот и во него целосно изгореа неколку бараки на ул „Илинденска“ спроти техничкото училиште.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 3 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена