fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Само 2 нови случаи на корона во Гостивар, бројот на активно болни падна под 150

Објавено

на

Добри показатели за состојбата со коронавирусот во регионот на Гостивар. Бројот на активно болни падна под 150. Секојдневно се регистрираат значително повеќе оздравени, отколку новозаразени. Денес Министерството за здравство потврди 2 нови случаи, додека оздравени има 13.

Во продолжение извештајот од МЗ.

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 40
-Куманово 10
-Штип 3
-Прилеп 12
-Тетово 6
-Струга 4
-Битола 6
-Охрид 7
-Кавадарци 3
-Гостивар 2
-Струмица 2
-Крива Паланка 2
-Пробиштип 1
-Пехчево 1
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 1

Починати се 3 лица, пациент од Кичево (64 г), пациент од Скопје (61 г) и пациентка од Македонски Брод (70 г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациент од:

-Скопје 29
-Куманово 13
-Дебар 2
-Штип 4
-Тетово 4
-Велес 1
-Битола 2
-Гостивар 13
-Струмица 1
-Радовиш 1
-Пехчево 1
-Виница 2
-Делчево 6
-Свети Николе 4
-Кичево 6

Досега во земјата се направени вкупно 154.948 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14871, бројката на оздравени пациенти е 12054, на починати е 609, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2208.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!