fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Само “КК Гостивар 2015” ќе се бори со прволигашите за Купот на РМ

Објавено

на

Лидерот во Втората лига, екипата на КК Гостивар 2015, е единствената која се пријави за настап во натпреварите од Купот на Македонија за сезоната 2016/2017.  Во игра за Купот се 11 екипи: МЗТ Скопје, Карпош Соколи, Работнички, Фени Индустри, Куманово, Кожув, АВ Охрид, Струмица, Пелистер, Вардар и КК Гостивар 2015.

Согласно со пропозициите, ќе се играат предквалификации. Во Куп предквалификациите, екипите се одредени според пласманот во досегашниот дел од првенствата во првата лига и останатите лиги во случајов само КК Гостивар 2015, ќе се играат следниве натпревари:

(11.01.2016)

– КК Гостивар 2015 – КК Струмица (двојка А)

– Вардар – Пелистер (двојка Б)

(14.01.2016)

– Победник (двојка А) – Победник (двојка Б)

Најдобриот од оваа серија натпревари ќе биде осмата екипа заедно со останатите седум директно пласирани екипи кои ќе се борат за Купот на Р.Македонија.

Финалниот турнир од Купот на Македонија во машка конкуренција ќе се одржи во периодот од 17 до 19. февруари, 2017 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!