Поврзи се со нас

Вести

Само вегетаријанска храна во градинките и основните училишта во германски град

Објавено

на

Децата во градинките и основните училишта во Фрајбург, Германија, од вчера веќе не може да се хранат со шпагети болоњезе, стек и колбаси. Наместо тоа, отсега се нуди исхрана без месо и месни преработки.

Одлуката за забрана на месо во градинките и училиштата ја донесе Советот на Фрајбург во октомври минатата година. Мнозинството политичари од Зелената левица гласаа за забрана на месото бидејќи, како што велат – исхраната без месо е поздрава. Според тамошните медиуми, одлуката предизвика бројни критики од родителите кои се прашуваат колку е добра храната без месо за растот и развојот на децата.

Дали е безбедно да се одгледува дете како веган или вегетаријанец?

Според стручњаците, важно е родителите да препознаат дека децата имаат различни нутритивни потреби од возрасните. Децата вегетаријанци и вегани понекогаш имаат пониски нивоа на витамин Б12 (којшто ги одржува здрави крвта и нервните клетки на една личност), калциум (ги одржува коските силни), витамин Д (му помага на телото да апсорбира калциум), железо (корисен за хемоглобинот и миоглобинот) и цинк (го поддржува имунолошкиот систем на телото и има улога при создавањето протеини и ДНК).

Сепак, ниту една од овие хранливи материи не е специфична за месото. Витаминот Б12 може да се најде во јајцата, млечните производи и производите збогатени со витамин Б12, како што се млекото од соја или хранливиот квасец. Калциумот и железото го има во гравот, витаминот Д – во јајцата и храната збогатена со витамин Д (вклучувајќи житарки, сок од портокал и млеко од соја), а цинкот се наоѓа во мешункастите и јаткастите плодови.

Педијатарот Јен Трахтенберг смета дека вистинската вегетаријанска и веганска исхрана може да ги задоволи сите потреби на детето, но под еден услов: Треба да биде добро осмислена и надгледувана од педијатар и регистриран диететичар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 6 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 7 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 8 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 9 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 10 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 11 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 12 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 13 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 14 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена