fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Самостојна изложба на Даница Дана Крстеска – Архетипови и сенки

Објавено

на

Утре (21 септември) во 18 часот во галерискиот простор на Н.У. Уметничка Галерија Тетово ќе биде отворена самостојната изложба на слики на гостиварката Даница Дана Крстеска, насловена како ,,Архетипови и сенки“ на која публиката ке има можност да види дваесет дела во техника масло на платно, реализам. Во оваа серија слики Дана останува доследна на својот уметнички израз, на сликите преовладуваат мотиви со коњи, жени, птици и др.

За овој циклус  од нејзиното творештво историчарот на уметност Роберт Цветкоски ќе рече – …Повеќе од јасно е  дека до овој резултат се стигнало преку перманентна работа и ликовни истражувања во рамките на темите коишто самата авторка си ги задала како енкриптирани психолошки состојби што треба визуелно да ги разреши на сликарското платно. Авторката Дана Крстеска можеме да вброиме во онаа група автори коишто поседуваат префинет сликарски сензибилитет, специфична ликовна поетика и јасен ликовен израз. Делата поседуваат позитивна носечка енергија благодарение на композициските поставки на авторката, но посебна динамика даваат нејзините цртачки квалитети и соодветен третман на колористичката обработка на елементите па делата делуваат прилично реално, со оглед на хиперреалистичниот пристап во некои од нив…

М-р Марија Светиева –  слободен уметник за оваа изложба вели – …Ако е вистина тезата дека преку сликарството се одразува битието на уметникот, оваа изложба на најубав начин тоа го прикажува со композициската структура, спектарот бои и потезите на четката. Сликарството на Дана е совршен пример на синтеза помеѓу болка, хармонија и радост…

Овој циклус на слики е израз и спој на внатрешното – наталожените искуства, емоции, преживеаното, интуицијата, како и светот на несвесното, од тука и насловот на изложбата ,,Архетипови и сенки,, појаснува авторката.

Даница Дана Крстеска досега имала три самостојни изложби: во Гостивар (2016 и 2018), и во Скопје (2018), како и учество на многубројни групни изложби и културни манифестации.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!