Поврзи се со нас

Култура

Самостојна изложба на Даница Дана Крстеска – Архетипови и сенки

Објавено

на

  Утре (21 септември) во 18 часот во галерискиот простор на Н.У. Уметничка Галерија Тетово ќе биде отворена самостојната изложба на слики на гостиварката Даница Дана Крстеска, насловена како ,,Архетипови и сенки“ на која публиката ке има можност да види дваесет дела во техника масло на платно, реализам. Во оваа серија слики Дана останува доследна на својот уметнички израз, на сликите преовладуваат мотиви со коњи, жени, птици и др.

  За овој циклус  од нејзиното творештво историчарот на уметност Роберт Цветкоски ќе рече – …Повеќе од јасно е  дека до овој резултат се стигнало преку перманентна работа и ликовни истражувања во рамките на темите коишто самата авторка си ги задала како енкриптирани психолошки состојби што треба визуелно да ги разреши на сликарското платно. Авторката Дана Крстеска можеме да вброиме во онаа група автори коишто поседуваат префинет сликарски сензибилитет, специфична ликовна поетика и јасен ликовен израз. Делата поседуваат позитивна носечка енергија благодарение на композициските поставки на авторката, но посебна динамика даваат нејзините цртачки квалитети и соодветен третман на колористичката обработка на елементите па делата делуваат прилично реално, со оглед на хиперреалистичниот пристап во некои од нив…

  М-р Марија Светиева –  слободен уметник за оваа изложба вели – …Ако е вистина тезата дека преку сликарството се одразува битието на уметникот, оваа изложба на најубав начин тоа го прикажува со композициската структура, спектарот бои и потезите на четката. Сликарството на Дана е совршен пример на синтеза помеѓу болка, хармонија и радост…

  Овој циклус на слики е израз и спој на внатрешното – наталожените искуства, емоции, преживеаното, интуицијата, како и светот на несвесното, од тука и насловот на изложбата ,,Архетипови и сенки,, појаснува авторката.

  Даница Дана Крстеска досега имала три самостојни изложби: во Гостивар (2016 и 2018), и во Скопје (2018), како и учество на многубројни групни изложби и културни манифестации.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 1 час

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 4 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 6 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 7 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 9 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 10 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 11 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 12 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 23 часа

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Поддршка на кандидатите на БЕСА во вториот круг, повикаа од Алијанса за Албанците

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!