Поврзи се со нас

Македонија

Саудиска Арабија: Верници од странство можат да заминат на аџилак во Мека

Објавено

на

Саудиска Арабија оваа година ќе дозволи до милион луѓе да се приклучат на аџилак во Мека, по две години строги ограничувања поради Ковид-19, објавија саудиските државни медиуми.

За аџиите во Мека оваа година важи правилото дека мора да бидат помлади од 65 години и целосно вакцинирани против коронавирусот, соопштија властите во Ријад.

На верниците од странство ќе им биде дозволено да дојдат на аџилак, но мора да приложат неодамнешен негативен ПЦР тест на Ковид-19 и да се почитуваат сите епидемиолошки мерки, се вели во соопштението.

Минатата година, Саудиска Арабија го ограничи аџилакот во Мека, еден од петте главни столбови на исламот, на 60.000 домашни учесници, во споредба со 2,5 милиони пред пандемијата.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Arabia Saudite: Besimtarët nga diaspora mud të shkojnë për haxhillëk në Mekë

Објавено

на

Arabia Saudite do të lejojë deri në një milion njerëz të bëjnë haxhillëk në Mekë këtë vit, pas dy vitesh kufizime të rrepta për Covid-19, njoftuan mediat shtetërore saudite.

Pelegrinëve në Mekë këtë vit kërkohet të jenë nën moshën 65 vjeç dhe të vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit, thanë zyrtarët e Riadit.

Besimtarët nga diaspora do të lejohen të bëjnë pelegrinazhin(haxhillëkun), por duhet të dorëzojnë një test negativ PCR për Covid-19 të bërë së fundmi dhe të respektojnë të gjitha masat epidemiologjike, thuhet në deklaratë.

Vitin e kaluar, Arabia Saudite kufizoi pelegrinazhin në Mekë, një nga pesë shtyllat kryesore të Islamit, në 60,000 pjesëmarrës vendas, krahasuar me 2.5 milionë para pandemisë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена