Поврзи се со нас

Вести

LSDM më 12 Dhjetor do ta zgjedh trashigimtarin e Zoran Zaevit

Објавено

на

LSDM më 12 dhjetor do të zgjedhë liderin e ri për të pasuar Zoran Zaev i cili dha dorëheqjen. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska, pas seancës së Bordit Qendror, tha se procedura për zgjedhjen e kryetarit të ri fillon nesër dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Bordi Qendror, siç tha ai, ka konstatuar se me dorëheqjen e Zaevit në parti duhet të fillojë procesi për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon sot dhe do të zgjasë një javë dhe të drejtë aplikimi kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që i plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Të gjithë anëtarët e LSDM-së që do të regjistrohen në mënyrë aktive në veglën online do të kenë mundësi të votojnë

Pas zgjedhjes së kryetarit të ri do të zgjidhen edhe organet e partisë.

Zaev në seancën e BQ, siç tha Kuzeska, informoi se shumica parlamentare është stabile, është 61 deputetë dhe pret që të krijohen mundësi për rritje të mëtejshme për të ruajtur kursin evropian të vendit.

“BQ vlerëson se ka hapësirë ​​për bisedime për kyçje të Alternativës në bazë të parimeve dhe vlerave, dhe kompetenca për këtë është bartur te Zaevi”, tha Kuzeska.

Zaevit në LSDM pas largimit nga posti drejtues, Kuzeska tha se “ai do të jetë një anëtar aktiv që gjithmonë do të punojë në interes të partisë”.

Për atë nëse Zaev e promovoi Dimitar Kovaçevskin për kryetar të ri të partisë, Kuzeska tha se bëhet fjalë për koment për cilësitë e një njeriu, por megjithatë kryetari i LSDM-së do të zgjidhet në zgjedhje brendapartiake dhe të drejtpërdrejta në një procedurë që do fillon nesër. Ai shtoi se nuk është diskutuar nëse presidenti i ri do të jetë kryeministri i ri.

Zaev, siç tha, nga Bordi Qendror i është dhënë legjitimitet për të udhëhequr negociatat për shumicë parlamentare.

“Për të siguruar një shumicë parlamentare, besoj se presidenti Zaev po i ndërmerr të gjitha hapat e nevojshëm, përfshirë edhe informimin ligjor për kryetarin e Kuvendit. Zaev do të mbetet një anëtar aktiv i partisë që do të jetë gjithmonë në parti dhe natyrisht erë në shpinën e partisë dhe një anëtar që do të punojë për unitetin e partisë që dëshmoi se e kishte sonte, tha Kuzeska.

Bordi Qendror i seancës vlerësoi se shteti dhe institucionet kompetente po përballen me sfidat e krizës energjetike me kapacitet të plotë dhe po marrin të gjitha vendimet në këtë funksion.

Buxheti i shtetit është likuid dhe ka fonde për të ndihmuar sektorin energjetik. Për sa i përket pandemisë, fokusi i autoriteteve është të ndërmarrin një hap për motivimin dhe inkurajimin e mëtejshëm të sa më shumë qytetarëve që të vaksinohen. Buxheti i vitit 2022 është zhvillimor dhe siguron më shumë para për investime në sektorët kyç, tha Kuzeska.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

СДСМ на 12 декември ќе го избира наследникот на Зоран Заев

Објавено

на

СДСМ на 12 декември ќе избира нов лидер што треба да го наследи Зоран Заев кој поднесе оставка. Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска по седницата на Централниот одбор, изјави дека постапката за избор на нов претседател почнува утре и ќе трае седум дена.

Централниот одбор, како што рече, констатираше дека со поднесената оставка на Заев во партијата потребно е да започне процес за внатрепартиски избори. Кандидирањето започнува денес и ќе трае една недела, а право да се пријават имаат сите членови на СДСМ кои ги исполнуваат критериумите предвидени со статутот на партијата. Можност за гласање ќе имаат сите членови на СДСМ кои активно ќе се регистрираат на онлајн алатката.

По изборот на нов лидер, ќе се избираат и органите на партијата.

Заев на седницата на ЦО, како што рече Кузеска, информирал дека парламентарното мнозинство е стабилно, изнесува 61 пратеник и очекува да се создадат можности дополнително да се зголеми со цел да се задржи европскиот курс на државата.

– ЦО смета дека има простор за разговори за приклучување на Алтернатива врз основа на принципи и вредности, и пренесена е надлежност на Заев за тоа, рече Кузеска.

Прашана што ќе биде улогата на Заев во СДСМ по заминувањето од лидерското место, Кузеска кажа дека „тој ќе биде активен член кој секогаш ќе работи во интерес на партијата“.

За тоа дали Заев го промовирал за нов претседател на партијата Димитар Ковачевски, Кузеска кажа дека станува збор за коментар за квалитети на еден човек, но сепак претседателот на СДСМ ќе се бира на внатрепартиски и непосредни избори во постапка која ќе започне од утре. Додаде дека не се дискутирало дали новиот претседателќе биде и нов мандатар.

На Заев, како што рече, му е даден легитимитет од ЦО да ги води преговорите за парламентарно мнозинство.

– Во насока обезбедување на парламентарно мнозинство, верувам дека претседателот Заев ги презема сите чекори кои се потребни вклучително и правно информирање на претседател на Собранието. Заев ќе остане како активен член на партијата кој секогаш ќе биде во партијата и секако ветер во грб на партијата и член кој ќе работи на единството на партијата што се покажа вечерва дека го има, рече Кузеска.

Централниот одбор на седницата оценил дека државата и надлежните институции со полн капацитет се справуваат со предизвиците од енергетската криза и ги носат сите одлуки во оваа функција.

Државниот буџет е ликвиден и има средства да се помогне енергетскиот сектор. Во однос на пандемијата фокусот на надлежните е да преземат чекор за дополнително мотивирање и охрабрување што повеќе граѓани да се вакцинираат. Буџетот за 2022 е развоен и обезбедува повеќе пари за инвестиции во клучните сектори, рече Кузеска.

Популарно изминативе 100 дена