Поврзи се со нас

Maqedoni

LSDM më 12 Dhjetor do ta zgjedh trashigimtarin e Zoran Zaevit

Објавено

на

LSDM më 12 dhjetor do të zgjedhë liderin e ri për të pasuar Zoran Zaev i cili dha dorëheqjen. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska, pas seancës së Bordit Qendror, tha se procedura për zgjedhjen e kryetarit të ri fillon nesër dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Bordi Qendror, siç tha ai, ka konstatuar se me dorëheqjen e Zaevit në parti duhet të fillojë procesi për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon sot dhe do të zgjasë një javë dhe të drejtë aplikimi kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që i plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Të gjithë anëtarët e LSDM-së që do të regjistrohen në mënyrë aktive në veglën online do të kenë mundësi të votojnë

Pas zgjedhjes së kryetarit të ri do të zgjidhen edhe organet e partisë.

Zaev në seancën e BQ, siç tha Kuzeska, informoi se shumica parlamentare është stabile, është 61 deputetë dhe pret që të krijohen mundësi për rritje të mëtejshme për të ruajtur kursin evropian të vendit.

“BQ vlerëson se ka hapësirë ​​për bisedime për kyçje të Alternativës në bazë të parimeve dhe vlerave, dhe kompetenca për këtë është bartur te Zaevi”, tha Kuzeska.

Zaevit në LSDM pas largimit nga posti drejtues, Kuzeska tha se “ai do të jetë një anëtar aktiv që gjithmonë do të punojë në interes të partisë”.

Për atë nëse Zaev e promovoi Dimitar Kovaçevskin për kryetar të ri të partisë, Kuzeska tha se bëhet fjalë për koment për cilësitë e një njeriu, por megjithatë kryetari i LSDM-së do të zgjidhet në zgjedhje brendapartiake dhe të drejtpërdrejta në një procedurë që do fillon nesër. Ai shtoi se nuk është diskutuar nëse presidenti i ri do të jetë kryeministri i ri.

Zaev, siç tha, nga Bordi Qendror i është dhënë legjitimitet për të udhëhequr negociatat për shumicë parlamentare.

“Për të siguruar një shumicë parlamentare, besoj se presidenti Zaev po i ndërmerr të gjitha hapat e nevojshëm, përfshirë edhe informimin ligjor për kryetarin e Kuvendit. Zaev do të mbetet një anëtar aktiv i partisë që do të jetë gjithmonë në parti dhe natyrisht erë në shpinën e partisë dhe një anëtar që do të punojë për unitetin e partisë që dëshmoi se e kishte sonte, tha Kuzeska.

Bordi Qendror i seancës vlerësoi se shteti dhe institucionet kompetente po përballen me sfidat e krizës energjetike me kapacitet të plotë dhe po marrin të gjitha vendimet në këtë funksion.

Buxheti i shtetit është likuid dhe ka fonde për të ndihmuar sektorin energjetik. Për sa i përket pandemisë, fokusi i autoriteteve është të ndërmarrin një hap për motivimin dhe inkurajimin e mëtejshëm të sa më shumë qytetarëve që të vaksinohen. Buxheti i vitit 2022 është zhvillimor dhe siguron më shumë para për investime në sektorët kyç, tha Kuzeska.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 3 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 6 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 6 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 9 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 10 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 10 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 11 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 11 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 12 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 13 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

СДСМ на 12 декември ќе го избира наследникот на Зоран Заев

Објавено

на

СДСМ на 12 декември ќе избира нов лидер што треба да го наследи Зоран Заев кој поднесе оставка. Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска по седницата на Централниот одбор, изјави дека постапката за избор на нов претседател почнува утре и ќе трае седум дена.

Централниот одбор, како што рече, констатираше дека со поднесената оставка на Заев во партијата потребно е да започне процес за внатрепартиски избори. Кандидирањето започнува денес и ќе трае една недела, а право да се пријават имаат сите членови на СДСМ кои ги исполнуваат критериумите предвидени со статутот на партијата. Можност за гласање ќе имаат сите членови на СДСМ кои активно ќе се регистрираат на онлајн алатката.

По изборот на нов лидер, ќе се избираат и органите на партијата.

Заев на седницата на ЦО, како што рече Кузеска, информирал дека парламентарното мнозинство е стабилно, изнесува 61 пратеник и очекува да се создадат можности дополнително да се зголеми со цел да се задржи европскиот курс на државата.

– ЦО смета дека има простор за разговори за приклучување на Алтернатива врз основа на принципи и вредности, и пренесена е надлежност на Заев за тоа, рече Кузеска.

Прашана што ќе биде улогата на Заев во СДСМ по заминувањето од лидерското место, Кузеска кажа дека „тој ќе биде активен член кој секогаш ќе работи во интерес на партијата“.

За тоа дали Заев го промовирал за нов претседател на партијата Димитар Ковачевски, Кузеска кажа дека станува збор за коментар за квалитети на еден човек, но сепак претседателот на СДСМ ќе се бира на внатрепартиски и непосредни избори во постапка која ќе започне од утре. Додаде дека не се дискутирало дали новиот претседателќе биде и нов мандатар.

На Заев, како што рече, му е даден легитимитет од ЦО да ги води преговорите за парламентарно мнозинство.

– Во насока обезбедување на парламентарно мнозинство, верувам дека претседателот Заев ги презема сите чекори кои се потребни вклучително и правно информирање на претседател на Собранието. Заев ќе остане како активен член на партијата кој секогаш ќе биде во партијата и секако ветер во грб на партијата и член кој ќе работи на единството на партијата што се покажа вечерва дека го има, рече Кузеска.

Централниот одбор на седницата оценил дека државата и надлежните институции со полн капацитет се справуваат со предизвиците од енергетската криза и ги носат сите одлуки во оваа функција.

Државниот буџет е ликвиден и има средства да се помогне енергетскиот сектор. Во однос на пандемијата фокусот на надлежните е да преземат чекор за дополнително мотивирање и охрабрување што повеќе граѓани да се вакцинираат. Буџетот за 2022 е развоен и обезбедува повеќе пари за инвестиции во клучните сектори, рече Кузеска.

Популарно изминативе 100 дена