Поврзи се со нас

Гостивар

Се активираат алергиите – Третирање навреме, за да не дојде до компликации

Објавено

на

  Пролетните месеци се време кога лекарите вообичаено бележат зголемен број на пациенти со алергиски проблеми. Доктор Насир Муслиу, специјалистит по уво, грло и нос во гостиварската болница вели дека најчесто се работи за алергиски ринит, кој е резултат на реакција на организмот на полен.

  „Сега е период кога се јавуваат алергии кои ги зафаќаат горните дишни патишта, а најчест е алергискиот ринит. Тој се манифестира со често кивање, чешање и изразено затнување на носот, чешање на очите, а може да се јави и намалено чувство за мирис. Овие алергии кои се резултат на промените во природата, односно поленот. Не значи дека кај секој човек ќе се јави алергија, голем фактор овде се генетските предиспозиции. Сепак, навистина е голем бројот на луше кои страдаат од ваков вид на алергии.“, вели д-р Насир Муслиу, оториноларинголог

  Лекарите советуваат граѓаните со алергиски симптоми навреме да побараат медицинска помош за да се спречат компликации. Во третманот се даваат антихистаминици, капки за нос, физиолошки раствор за прочистување, а за потешките случаи и спреј со кортикостероиди.

  „Како и сите други здравствени проблеми кои траат подолго, така и алергиите, ако не се третираат навреме, ќе доведат до компликации. Може да се јави воспаление на уво, или да допрат до долните дишни патишта до уште потешки компликации“, рече д-р Муслиу.

  Прецизна статистика за бројот на алергични граѓани нема, но искуствата на лекарите покажуваат дека секој петти возрасен човек и секое четврто дете страдаат од некаков вид на алергија.

  Покрај соодветата терапија, лицата треба да избегнуваат контакт со алергенот колку што е можно повеќе. Не треба да излегуваат надвор претпладне, кога концентрацијата на поленот е доста поголема, или пак кога има ветер.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 29 минути

  Гостиварската полиција приведе 2 лица кај кои е пронајдена марихуана

  Македонијапред 44 минути

  Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози

  Музикапред 48 минути

  Александар Тодороски победник на Макфест 2021

  Здравје и убавинапред 1 час

  Домат – чувар на срцето полн со витамини

  Гостиварпред 14 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 15 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 18 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 20 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 22 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 23 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Гостиварпред 2 недели

  Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!