Поврзи се со нас

Занимливости

Се буди ли најопасниот европски вулкан? Загрозени половина милион луѓе

Објавено

на

На 20 мај, италијанскиот супервулкан Кампи Флегреи (Флегрејски полиња, т.е. запалени или огнени полиња) беше погоден од серија од околу 150 земјотреси, што е најсилната серија земјотреси на таа локација во последните 40 години. Најсилниот земјотрес бил со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала и предизвикал помала материјална штета во градот Поцуола, кој се наоѓа во епицентарот, но и во Неапол, кој е оддалечен околу 20 километри, пишува Политико.

Но, потресите на земјата продолжија во последните денови, предизвикувајќи стравувања од ерупција. Campi Flegrei, всушност, има многу поголема максимална експлозивност од многу попознатиот Везув – со 24 скриени подземни кратери, далеку го надминува Везув, кој го уништил античкиот римски град Помпеја во 79 година од нашата ера, па стравовите не се без причина.

Први треба да се плашат жителите на живописниот крајбрежен град Поцуоли во близина на Неапол. Последните, посилни потреси ги испратија преплашените локални жители да спијат во своите автомобили и во кампот за итни случаи на брегот.

Италија е земја со силна сеизмичка активност, а Поцуоли е само дел од густо населената област што лежи на најопасниот вулкан во Европа. Политичарите, како што напиша Политико, замижуваа со децении додека изградбата дивееше и населението растеше во оваа област со исклучителна природна убавина и посакувана крајбрежна недвижност. Околу половина милион луѓе сега живеат во населени места низ опасната зона.

Последен пат вулканот еруптирал пред 500 години. Сепак, од минатото лето, помалите земјотреси зачестија и научниците сега снимаат повеќе од 1.000 од нив месечно. Иако неодамнешниот земјотрес со јачина од 4,4 степени не беше доволно силен за да предизвика сериозни штети, се чини дека настанатата паника конечно ги поттикна властите да преземат акција по децении одложување на каква било акција. Тие сега подготвуваат итни планови за евакуација на стотици илјади луѓе, а за прв пат националната влада размислува за далеку порадикална опција – да им плати на луѓето да си заминат.

Иако е невозможно со сигурност да се предвиди кога Campi Flegrei би можел да еруптира, откако ќе се случи, влијанието врз животната средина може да биде катастрофално. Последната ерупција во 1538 година довела до формирање на планина, а огромна експлозија пред 40.000 години прекрила голем дел од Источна Европа со пепел – чии траги се пронајдени дури до денешна Русија.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена