Поврзи се со нас

Гостивар

Се чистат цевките на атмосферската канализација во Гостивар

Објавено

на

Екипи почнаа да работат на чистење на цевките на атмосферската канализациона мрежа во Гостивар. Според најавите од локалната самоуправа, работите ќе траат во период од еден месец, а ќе биде опфатена траса во должина од 5 километри. Активностите се спроведуваат во рамки на проект со финансиски средства од грант на УНДП.

„Овој проект има за цел олеснување на протокот на атмосферската вода при врнежи од дожд и топење на снегот на градските улици, што би овозможило избегнување на непријатни состојби во сообраќајот и ќе биде мерка за полесно справување со случаите на поплави. Проектот ќе биде под постојан надзор од екипите на техничката служба на ЈП „Комуналец“ – Гостивар кои ќе се грижат за непречено одвивање на работите според трасата одредена во соработка со изведувачот на проектот.“, соопштија од општината додавајќи дека по завршувањето на работите на главната линија, ЈП „Комуналец“ ќе продолжи со чистење на секундарната линија на атмосферската канализација за да се постигнат оптимални услови во целата мрежа на атмосферска канализација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Вестипред 31 минута

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 2 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 2 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 12 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 13 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 16 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 17 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 18 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 19 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 20 часа

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Македонијапред 21 час

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Гостиварпред 22 часа

Судењето за „Ласкарци“ продолжува со сослушување на вештаци кои го изготвија супервештачењето

Гостиварпред 23 часа

Гостиварец лажно го пријавил својот татко за напад и нарушил јавен ред и мир

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Полицијата во Гостивар приведе двајца државјани на Туркије

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 5 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена