Поврзи се со нас

Гостивар

Се одбележува Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

Објавено

на

Денеска е 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби. Денот има за цел да промовира подобро разбирање на полето на попреќеност, со фокус на правата на лицата со посебни потреби и придобивки кои ќе произлезат од процесот на интеграција на овие лица во секој аспект на политичкиот, социјалниот, економскиот и културниот живот на нивните заедници. Овој ден се одбележува уште од 1992 година кога Генералното собрание на Обединетите Нации го прогласи 3 Декември за Меѓународен ден на лицата со посебни потреби и се одбележува насекаде низ светот.

Темата за 2021 година е „Лидерство и учество на лицата со попреченост кон инклузивен, достапен и одржлив пост-Ковид-19 свет “.

Од март 2020 година, секој човек на земјата е под влијание на драстични политички, социјални и економски промени како резултат на домашните и меѓународните одговори на Ковид-19 пандемијата.

Оваа година, Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби треба да се искористи за да се признае дека луѓето кои живеат со попреченост се меѓу најпогодените популации во услови на пандемија. Онаму каде што маргинализацијата, дискриминацијата, ранливоста и експлоатацијата се секојдневие за многу луѓе, ризикот од лоши резултати е зголемен со намалениот пристап до рутинска здравствена заштита и услуги за рехабилитација, поизразена социјална изолација, лошо прилагодени пораки за јавно здравје, несоодветно конструирани услуги за ментално здравје и недостаток на подготвеност за итни случаи за лицата со попреченост.

Денес се смета дека најмалку 15% од светската популација живее со попреченост. Овој број во неразвиените и земјите во развој е значително поголем за разлика од развиените и побогати земји. Околу 20% од сиромашните луѓе во светот се лица со посебни потреби. Во многу земји со ниски и средни приходи, само 5-15% од луѓето со посебни потреби, кои бараат асистивни уреди и технологии, имаат пристап до нив. Статистиката вели дека процентот на деца со посебни потреби кои не посетуваат училиште е крајно променлив и е помеѓу 65 – 85% во некои африкански земји.

По повод 3 декември, скулптурата со името на градот Гостивар ноќеска светна во боите што ги симболизираат лицата со посебни потреби.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 10 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 11 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 12 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 14 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 15 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 16 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 17 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 18 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Shënohet Dita ndërkombëtare e personave me nevoja të veçanta

Објавено

на

Sot është 3 Dhjetori – Dita Ndërkombëtare e Personave me Nevoja të Veçanta. Dita synon të promovojë një kuptim më të mirë të fushës së aftësisë së kufizuar, me fokus në të drejtat e personave me aftësi të kufizuar dhe përfitimet që do të vijnë nga procesi i integrimit të këtyre personave në çdo aspekt të jetës politike, sociale, ekonomike dhe kulturore. të komuniteteve të tyre. Kjo ditë festohet që nga viti 1992 kur Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli 3 dhjetorin si Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara dhe festohet në të gjithë botën.

Tema për vitin 2021 është “Udhëheqja dhe pjesëmarrja e personave me aftësi të kufizuara në një botë gjithëpërfshirëse, të Kovid-19.”

Që nga marsi i vitit 2020, çdo person në vend është prekur nga ndryshime drastike politike, sociale dhe ekonomike si rezultat i reagimeve vendase dhe ndërkombëtare ndaj pandemisë Kovid-19.

Këtë vit, Dita Ndërkombëtare e Personave me Nevoja të Veçanta duhet të përdoret për të njohur se personat me aftësi të kufizuara janë ndër më të prekurit nga pandemia. Aty ku margjinalizimi, diskriminimi, cenueshmëria dhe shfrytëzimi janë të zakonshme për shumë njerëz, rreziku i rezultateve të dobëta rritet nga aksesi i reduktuar në kujdesin rutinë shëndetësor dhe shërbimet e rehabilitimit, izolimi social më i theksuar, mesazhet e shëndetit publik të përshtatura keq dhe shërbimet e dizajnuara keq dhe mungesa e gatishmërisë emergjente për personat me aftësi të kufizuara.

Sot vlerësohet se të paktën 15% e popullsisë së botës jeton me aftësi të kufizuara. Ky numër në vendet e pazhvilluara dhe ato në zhvillim është dukshëm më i lartë se në vendet e zhvilluara dhe më të pasura. Rreth 20% e të varfërve në botë janë njerëz me aftësi të kufizuara. Në shumë vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, vetëm 5-15% e personave me aftësi të kufizuara që kërkojnë pajisje dhe teknologji ndihmëse kanë akses në to. Statistikat tregojnë se përqindja e fëmijëve me nevoja të veçanta që nuk ndjekin shkollën është jashtëzakonisht e ndryshueshme dhe është midis 65-85% në disa vende afrikane.

Me rastin e 3 dhjetorit, skulptura me emrin e qytetit të Gostivarit shkëlqeu mbrëmë në ngjyrat që simbolizojnë personat me aftësi të kufizuara.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена