fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Се одбележува Светскиот ден на аутизмот

Објавено

на

Денешниот датум, 2-ри април, со резолуција на Обединетите нации од 2007-ма година се одбележува како Светски ден на аутизмот. Раното откривање на аутизмот и навремениот третман се многу битни за понатамошниот тек на животот, бидејќи на детето му се помага да стекне одредени социјални вештини и самостојност, порачуваат стручните лица.

По повод 2-ри април, во Гостивар во просториите на Центарот за деца со посебни потреби „Заедно можеме“ денес ќе се одржи панел дискусија со наслов „Аутизмот зборува“. Најавени говорници се проф.др. Али Муслиу, доцент др. Арта Билали Зендели и  Ќамиле Алији, професорка по психологија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!