Поврзи се со нас

Спорт Македонија

Се одложи кошаркарското првенство во земјава, на неодредено

Кошаркарската федерација на Македонија први го одложија националното првенство поради состојбата со Корона вирусот (COVID-19) во земјава и тоа на неодредено време. Како наведуваат во соопштението поради препораките на Владата, од денес прекинуваат сите кошаркарски натпреварувања.

„Земајќи ја предвид моменталната состојба со појавата и ширењето на Корона вирусот (COVID-19), како и препораките на Владата на РСМ и Светската Здравствена Организација, со цел да се заштити здравјето и безбедноста на играчите, тренерите, службените лица и навивачите, раководството на Кошаркарската федерација на Северна Македонија објавува дека сите натпревари во организација на федерацијата од денеска, четврток, 12 март 2020 година со одложуваат на неодреден временски период.

КФСМ ќе продолжи да ја следи состојбата на дневна основа и ќе ги оценува опциите за продолжување или не, на соодветните натпревари кога и ако ситуацијата тоа го дозволи“, се вели во официјалното соопштение од Федерацијата.

Денеска одложени се и натпреварувањата во Евро и НБА лигата.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Зголеми
Контраст
error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!