fbpx
Поврзи се со нас

Спорт Македонија

Се одложува почетокот на првенството во кошарка

Кошаркарското првенство во сезоната 2019/2020, нема да започне според планираното. Натпреварувањето кое требаше да започне викендов што следува, првото коло да се одигра на 5 октомври се одлага за понатака.

Откажувањето на АВ Охрид на само пет дена пред почетокот на првенството, предизвика дополнителни проблеми во македонската куќа на кошарката. Моментално во Првата лига се 10 клубови, дали бројот ќе остане тој или ќе им се понуди на некој од второлигашите да ги пополнат местата останува да дознаеме. Како и да е ќе мора да се направи нова ждрепка за одредување на двојките во годишниот распоред, што со сигурност ќе одземе дополнително време. 12 октомври е најбрзиот датум за почеток на првенството ако се изнајде решение за настанатата ситуација.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!