Поврзи се со нас

Спорт Македонија

Се одложува почетокот на првенството во кошарка

Кошаркарското првенство во сезоната 2019/2020, нема да започне според планираното. Натпреварувањето кое требаше да започне викендов што следува, првото коло да се одигра на 5 октомври се одлага за понатака.

Откажувањето на АВ Охрид на само пет дена пред почетокот на првенството, предизвика дополнителни проблеми во македонската куќа на кошарката. Моментално во Првата лига се 10 клубови, дали бројот ќе остане тој или ќе им се понуди на некој од второлигашите да ги пополнат местата останува да дознаеме. Како и да е ќе мора да се направи нова ждрепка за одредување на двојките во годишниот распоред, што со сигурност ќе одземе дополнително време. 12 октомври е најбрзиот датум за почеток на првенството ако се изнајде решение за настанатата ситуација.

 

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!