Поврзи се со нас

Гостивар

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Објавено

на

Пред утрешниот голем православен празник Богојавление или Водици денот на кој Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, Gostivarpress.mk ве потсетува на најсреќните на чествувањето на Водици во Гостивар од возобновувањето на традицијата со положување на светиот крст во Вардар во 2015 година, односно момците кои го извадија крстот.

Се верува дека оној што ќе успее да го фати крстот, ќе го прати здравје и среќа во текот на целата година.

2015

По пауза од 70 години на возобновувањето на традицијата во Гостивар, Дарко Лавдинов во 2015 го послужи најмногу среќа и го фати светиот крст.

2016

Од триесетината гостиварци кои скокаа по крстот во Гостивар, Горан Божиновски имаше најмногу среќа во 2016 година.

2017

Павел Давидоски го фати светиот крст во водите на Вардар на прославата на Богојавление Водици во Гостивар во 2017 година.

2018

47 годишниот Душко Милошевски имаше најмногу среќа меѓу пријавените кои скокаа по крстот во водите на Вардар во 2018 година.

2019

Светиот крст за Водици во Гостивар во 2019 година, заврши во рацете на Панче Ѓурчиновски.

2020

Од триесетината гостиварци кои скокаа по крстот во студените води на реката, Благојче Велјановски го послужи најголема среќа.

2021

Поради пандемијата во 2021 година крстот беше положен во осветена вода во црквата „Успение на Пресвета Богородица“, а во вадењето симболично учествуваа неколку дечиња.

2022

Минатата година најсреќен на Водици во Гостивар беше 16 годишниот Виктор Угриноски.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена