Поврзи се со нас

Технологија

Се пренесува преку MINECRAFT! Софтверска „грешка на деценијата“ се шири низ сајбер просторот, загрозените компјутери ширум светот

Објавено

на

Софтверска грешка, која корисниците почнаа да ја користат во онлајн играта Minecraft, станува голема закана за системите ширум светот, пренесува Асошиејтед Прес.

„Интернетот моментално гори“, рече Адам Мејерс, виш потпретседател за разузнавање во фирмата за сајбер безбедност Crowdstrike.

„Додека некои се обидуваат да ги поправат работите, секакви луѓе се обидуваат да ја искористат ситуацијата“, рече Мејерс.

Мејерс вели дека во петокот наутро, 12 часа по откривањето на постоењето на исклучително опасен дефект, злонамерните луѓе развиле и дистрибуирале алатки за искористување на оваа грешка во компјутерскиот простор.

Експертите велат дека оваа грешка претставува можеби најголемата закана за компјутерите откриени во последните години.

Грешката е откриена во програма која е сеприсутна во „облак“ серверите и деловниот софтвер што се користи во индустријата и администрацијата во САД.

Доколку не се отстрани, им овозможува на разни криминалци, шпиони, но и почетници во програмирањето лесен пристап до внатрешните мрежи, каде што можат да украдат вредни податоци, да постават т.н. малициозен софтвер, бришење клучни информации и многу повеќе.

Грешка во милиони сервери

„Тешко дека можам да замислам компанија која не е во опасност“, рече Џо Саливан, главен безбедносен офицер на Cloudflare, чија мрежна инфраструктура ги штити веб-страниците од злонамерни упади.

„Багот“ навлезе во безброј милиони сервери, а експертите велат дека последиците од тоа нема да се знаат со денови.

Амит Јоран, извршен директор на фирмата за сајбер безбедност Tenable, го нарече ова прашање „најголемата, најкритична софтверска грешка во последната деценија“ и веројатно најголемата во историјата на модерните компјутери.

Заканата, наречена „Log4Shell“, е оценета со 10 на скала од еден до 10 од Фондацијата за софтвер Apache, која го надгледува развојот на софтверот. Секој со потребните алатки може да добие целосен пристап до незаштитен компјутер користејќи го софтверот.

Експертите велат дека екстремната леснотија со која „багот“ му дозволува на напаѓачот да пристапи до веб-сервер без потреба од лозинка е она што го прави толку опасно.

Тимот за компјутерска итна помош од Нов Зеланд е меѓу првите кои известија дека грешката е „активно искористена во компјутерскиот простор“, само неколку часа откако извештаите беа објавени во четвртокот и беше откриено решение.

Кинескиот технолошки гигант Alibaba на 24 ноември објави грешка во софтверот Apache што се користи за водење веб-страници и други веб-услуги. Беа потребни две недели за да се развие и објави решение за ова.

Но, поправката на системите ширум светот може да биде комплицирана задача. Додека повеќето организации и даватели на облак услуги, како што е Амазон, треба да можат лесно да ги ажурираат своите веб-сервери, истиот софтвер на Apache е широко вграден во програми од трети страни, кои често може да се ажурираат само од нивните сопственици.

Пад на системот поради Minecraft

Јоран вели дека овие организации мора да претпостават дека се загрозени и да дејствуваат брзо.

Првите очигледни знаци за искористување на „пукнатината“ се појавија во Minecraft, онлајн игра исклучително популарна меѓу децата, а во сопственост на Microsoft.

Мејерс и експертот за безбедност, Маркус Хачинс, рекоа дека некои корисници на Minecraft ја користат грешката за да го урнат системот на компјутерите на другите корисници со „залепување“ на кратка порака во полето за разговор.

Мајкрософт објави дека издал препорака за ажурирање на софтверот за корисниците на Minecraft. Клиентите кои го применуваат решението се заштитени“, се вели во соопштението.

Компјутерски истражувачи објавија дека пронашле докази дека грешката може да се искористи на сервери управувани од компании како Apple, Amazon, Twitter и Cloudflare.

Џо Саливан од Cloudflare рече дека нема индикации дека серверите на неговата компанија се компромитирани. Apple, Amazon и Twitter, сепак, не одговорија веднаш на барањата за коментар.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 3 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 6 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 6 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 9 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 9 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 10 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 11 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 11 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 12 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 13 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена