Поврзи се со нас

Спорт

Се разбуди КК Гостивар, совладана екипата на Еуроникел 96-87

Објавено

на

„Бело-сините“ ја запишаа првата победа сезонава. Во возбудлив натпревар вечерва, во Спортската сала Младост, пред празни трибини, ја совладаа екипата на Еуроникел од Кавадарци со резултат 96-87.

Гостиварци нападнаа од самиот почеток, но искусната екипа на Еуроникел не дозволи развој каков посакуваа домаќините, првиот период заврши 25-20. Надигрувањето продолжи и во втората четвртина која беше изедначена, на полувреме се замина со резултат 47-41.

Доминацијата на КК Гостивар започна во вториот дел, преку расположените Армстед и Тодоровиќ, добивајќи го периодот и обезбедувајќи двоцифрено водство 73-60. Во последниот период гостите од Кавадарци ја намалија разликата на -5 поени, но гостиварци во ниту еден момент не дозволија да ја загрозат победата, добивајќи го натпреварот 96-87.

Малком Армстед беше креаторот на оваа важна победа за КК Гостивар, со 28 поени, 8 асистенции, 6 украдени топки и вкупен индекс 39, беше убедливо најдобар поединец на теренот. Тородовиќ постигна 22 поени и 12 скока, Костоски и Мосли запишаа по 13, Димитриевски 7, Тасовски 6, Јанески 5 и Штерјов 2 поена.

Кај гостите Данило Мијатовиќ беше најрасположен, постигна 26 поени.

Во следното коло, веќе во среда гостиварци ќе гостуваат во Куманово.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 3 минути

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 33 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 24 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 6 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена