Спорт

Се разбуди КК Гостивар, совладана екипата на Еуроникел 96-87

Објавено

на

„Бело-сините“ ја запишаа првата победа сезонава. Во возбудлив натпревар вечерва, во Спортската сала Младост, пред празни трибини, ја совладаа екипата на Еуроникел од Кавадарци со резултат 96-87.

Гостиварци нападнаа од самиот почеток, но искусната екипа на Еуроникел не дозволи развој каков посакуваа домаќините, првиот период заврши 25-20. Надигрувањето продолжи и во втората четвртина која беше изедначена, на полувреме се замина со резултат 47-41.

Доминацијата на КК Гостивар започна во вториот дел, преку расположените Армстед и Тодоровиќ, добивајќи го периодот и обезбедувајќи двоцифрено водство 73-60. Во последниот период гостите од Кавадарци ја намалија разликата на -5 поени, но гостиварци во ниту еден момент не дозволија да ја загрозат победата, добивајќи го натпреварот 96-87.

Малком Армстед беше креаторот на оваа важна победа за КК Гостивар, со 28 поени, 8 асистенции, 6 украдени топки и вкупен индекс 39, беше убедливо најдобар поединец на теренот. Тородовиќ постигна 22 поени и 12 скока, Костоски и Мосли запишаа по 13, Димитриевски 7, Тасовски 6, Јанески 5 и Штерјов 2 поена.

Кај гостите Данило Мијатовиќ беше најрасположен, постигна 26 поени.

Во следното коло, веќе во среда гостиварци ќе гостуваат во Куманово.