fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Се шират морбилите во Гостивар, за пет дена има седум нови случаи

Објавено

на

Најновиот извештај на Институтот за јавно здравје, бележи седум нови случаи на заболени од мали сипаници на гостиварското подрачје. Тоа се пациенти кој кои се утврдени морбили во периодот од 20 до 25 април. Вкупната бројка на заразени во регионот на Гостивар сега изнесува 27, што го става на шестото место во земјава, после Скопје (751), Куманово (109), Тетово (99), Струга (61) и Кичево (30).

Најголем дел од последните регистрирани заболени биле на возраст над 20 години. Според вакциналниот статус, 71,6% се невакцинирани, непотполно вакцинирани или со непознат вакцинален статус.

Поради исполнување на епидемиолошките критериуми, епидемија од мали сипаници е прогласена на цела територија на земјава од минатата недела.

На инфективната клиника во Скопје, 16-годишно девојче, со компликации од морбили, а кое има церебрална парализа, се бори за живот, а во потешка состојба се уште шест пациенти.

Во вакциналните служби и на терен се спроведува вонредна вакцинација со МРП, а невакцинирани деца не се примаат во градинка и во училиште.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!