Поврзи се со нас

Вести

Се‘ што е до сега познато за Омикрон

Објавено

на

На 26 ноември 2021 година, СЗО ја назначи варијантата B.1.1.529 како варијанта за загриженост, наречена Омикрон (Omicron), по совет на Техничката советодавна група на СЗО за еволуција на вируси Technical Advisory Group on Virus Evolution (TAG-VE).Оваа одлука беше заснована на доказите презентирани на TAG-VE дека Омикрон има неколку мутации кои може да имаат влијание врз тоа како се однесува, на пример, за тоа колку лесно се шири или сериозноста на болеста што ја предизвикува. Еве резиме на она што е моментално познато.

Тековно знаење за Омикрон

Истражувачите во Јужна Африка и ширум светот спроведуваат студии за подобро да разберат многу аспекти на Omicron и ќе продолжат да ги споделуваат наодите од овие студии кога ќе станат достапни.

Преносливост (трансмисија): Сè уште не е јасно дали Омикрон е попренослив (на пр., полесно се пренесува од човек на човек) во споредба со другите варијанти, вклучително и Делта. Бројот на луѓе кои се позитивни на тестот се зголеми во областите на Јужна Африка погодени од оваа варијанта, но во тек се епидемиолошки студии за да се разбере дали тоа е поради Омикрон или други фактори.

Тежина на болеста: Сè уште не е јасно дали инфекцијата со Омикрон предизвикува потешка болест во споредба со инфекциите со други варијанти, вклучително и Делта. Прелиминарните податоци сугерираат дека има зголемени стапки на хоспитализација во Јужна Африка, но ова може да се должи на зголемениот вкупен број на луѓе кои се инфицираат, наместо како резултат на специфична инфекција со Омикрон. Во моментов нема информации кои сугерираат дека симптомите поврзани со Омикрон се различни од оние од другите варијанти. Првичните пријавени инфекции беа меѓу универзитетските студенти – помлади поединци кои имаат тенденција да имаат поблага болест – но разбирањето на степенот на сериозност на варијантата Омикрон ќе трае од денови до неколку недели. Сите варијанти на КОВИД-19, вклучително и варијантата Делта која е доминантна ширум светот, може да предизвикаат тешка болест или смрт, особено за најранливите луѓе, и затоа превенцијата е секогаш клучна.

Ефективност на претходна инфекција со SARS-CoV-2

Прелиминарните докази сугерираат дека може да има зголемен ризик од реинфекција со Омикрон (т.е., луѓето кои претходно имале КОВИД-19 би можеле полесно да се реинфицираат со Омикрон), во споредба со другите варијанти за загриженост, но информациите се ограничени. Повеќе информации за ова ќе бидат достапни во наредните денови и недели.

Ефективност на вакцините: СЗО работи со технички партнери за да го разбере потенцијалното влијание на оваа варијанта врз нашите постоечки контрамерки, вклучително и вакцините. Вакцините остануваат клучни за намалување на тешките болести и смртноста, вклучително и против доминантната циркулирачка варијанта, Делта. Сегашните вакцини остануваат ефикасни против тешки болести и смрт.

Ефективност на тековните тестови: Широко користените PCR тестови продолжуваат да откриваат инфекција, вклучително и инфекција со Omicron, како што видовме и со други варијанти. Студиите се во тек за да се утврди дали има некакво влијание врз други видови тестови, вклучително и тестови за брзо откривање антиген.

Ефективност на тековните третмани: кортикостероидите и блокаторите на рецепторите на IL6 сè уште ќе бидат ефикасни за управување со пациенти со тежок КОВИД-19. Другите третмани ќе бидат оценети за да се види дали тие сè уште се толку ефикасни со оглед на промените на делови од вирусот во варијантата Omicron.

Тековни студии

Во моментов, СЗО координира со голем број истражувачи ширум светот за подобро разбирање на Омикрон. Студиите кои моментално се во тек или наскоро ќе бидат во тек, вклучуваат проценки на преносливоста, сериозноста на инфекцијата (вклучувајќи ги и симптомите), составот на вакцините и дијагностичките тестови и ефективноста на третманите.

СЗО ги охрабрува земјите да придонесат за собирање и споделување на податоци за хоспитализирани пациенти преку Платформата за клинички податоци на СЗО за COVID-19 WHO COVID-19 Clinical Data Platform за брзо опишување на клиничките карактеристики и исходите на пациентите.

Повеќе информации ќе се појават во наредните денови и недели. СЗО ќе продолжи да ги следи и проценува податоците и штом ќе станат достапн, ќе процени како мутациите во Омикрон го менуваат однесувањето на вирусот.

Препорачани активности за земјите

Бидејќи Омикрон е означен како варијанта на загриженост, постојат неколку активности што СЗО им препорачува на земјите да преземат, вклучително и зајакнување на надзорот и редоследот на случаите; споделување геномски секвенци на јавно достапни бази на податоци, како што е GISAID; пријавување првични случаи или кластери до СЗО; изведување теренски испитувања (анкети) и лабораториски проценки за подобро да се разбере дали Омикрон има различни карактеристики на пренос или болест или влијае на ефективноста на вакцините, терапевтските средства, дијагностиката или јавно-здравствените и социјалните мерки.

Земјите треба да продолжат да ги спроведуваат ефикасните јавно-здравствени мерки за намалување на циркулацијата на КОВИД-19 во целост, користејќи анализа на ризик и научен пристап. Тие треба да зголемат некои јавно-здравствени и медицински капацитети за да се справат со зголемувањето на случаите. СЗО им обезбедува на земјите поддршка и насоки и за подготвеност и за одговор.

Дополнително, од витално значење е итно да се решат нееднаквостите во пристапот до вакцините за КОВИД-19 за да се осигура дека ранливите групи насекаде, вклучително и здравствените работници и постарите лица, ја добиваат првата и втората доза, заедно со правичниот пристап до третман и дијагностика.

 Препорачани активности за луѓето

Најефективните чекори што поединците можат да ги преземат за да го намалат ширењето на вирусот КОВИД-19 е да држат физичко растојание од најмалку 1 метар од другите; носете добро прилагодена маска; отворени прозорци за да се подобри вентилацијата; избегнувајте слабо проветрени или преполни простори; одржувајте ги рацете чисти; кашлајте или кивајте во свиткан лакт или марамче; и да се вакцинираат кога ќе им дојде редот.

извор: Институт за јавно здравје

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 27 минути

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 2 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 4 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 4 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 5 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 6 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 9 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 10 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 11 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 23 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 1 ден

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 5 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена