Поврзи се со нас

Гостивар

Се слави Свети Трифун, заштитник на лозјето

Православните христијани денес, 14 февруари, го слават празникот во чест на Св.Трифун, чувар и заштитник на лозјето.

Според обичаите, лозарите за првпат одат на лозјата во новата календарска година и ги закројуваат, надевајќи се дека така светецот ќе помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Попрскувањето на лозјата со светена вода и  поткаструвањето на гранчињата, се прави со верување дека свети Трифун ќе го заштити родот од разни болести, штетници и од невреме. Исто така, постои верување дека светецот на својот празник забодува факел во земјата, па снегот почнува да се топи.

Според преданијата, Свети Трифун живеел во трети век, а се родил во сиромашно семејство во мало селце во Мала Азија, во областа Фригија. Родителите од мал го дале да ги пасе гуските во селото. Пораснал како беден гускар и како младич им служел на селаните и им помагал на сите. Господ го наградил за неговата добрина и му дал дар на чудотворство, да лекува болни и да ги заштитува лозјата, овоштарниците, градините, посевите и нивите. Во Рим ја излекувал ќерката на царот Гордијан, па тој богато го наградил. Св.Трифун богатството го раздал на сиромасите и продолжил да живее скромно, во пост и во молитва и да им прави добро на луѓето. Но, кога на престолот дошол цар Дациј, којшто чул дека Трифун проповеда христијанство, му ја отсекол главата. Св.Трифун бил убиен токму на 14 февруари.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!