fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Се сруши еден од најголемите телескопи на светот Арисебо

Објавено

на

Националната научна фондација на САД (NSF), соопшти дека во вторникот на 1 декември, се сруши вториот по големина радиотелескоп во светот Арисебо. 900 тони тешката платформа од приемникот на телескопот се сруши врз садот рефлектор 140 метри подолу.

Научниците катастрофата ја најавија уште во август, кога дојде до пукање на две помошни сајли, една од нив удрила во една од антените која при падот направила 30-метри широка дупка во садот со пречник од 307 метри. Националната научна фондација, која е сопственик на опсерваторијата со која управува Универзитетот во Централна Флорида, соопшти дека екипите кои ја процениле состојбата по првиот инцидент утврдиле дека преостанатите сајли можат да се справат со дополнителната тежина. Но, на 6 ноември пукнала уште една сајла, по што опсерваторијата е евакуирана.

Телескопот беше изграден во 60-тите години на минатиот век со пари од Министерството за одбрана на САД. Тој претрпе урагани, тропска влажност и неодамнешна низа земјотреси во своите 57 години работење.

Телескопот се користеше за следење на астероиди на патот кон Земјата, за истражување во областа на радиоастрономијата, атмосферската физика, како и радарски набљудувања на објектите во Сончевиот систем испроведување на истражувања што доведоа до Нобелова награда и утврдување дали една планета е потенцијално погодна за живеење. Исто така, служеше како полигон за обука на дипломирани студенти и привлекуваше околу 90.000 посетители годишно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!