Поврзи се со нас

Вести

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Поради сложеноста на акцијата во која на повеќе места беа пробиени гасоводите Северен тек 1 и 2, ЦИА се сомнева во државен тероризам. НАТО и сите тајни служби на погодените земји соработуваат за откривање на сторителите. Европската унија се заканува со остри мерки. Русија објавија дека најверојатно причина за таквата штета е саботажа.

Објавено

на

Европската унија чија енергетската инфраструктура е повредена смета дека саботажата е веројатна причина за истекувањето на гасоводите Северен тек 1 и 2 и се закани со контрамерки. „Сите достапни информации покажуваат дека овие протекувања се резултат на намерен чин“, рече во средата шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, во име на 27-те земји-членки. Секое намерно нарушување на енергетската инфраструктура на Европа „ќе биде проследено со силен и колективен одговор“, пренесува Шпигел.

Вкупно три истекувања беа откриени во една од цевките на Северен тек 2 и во двете цевки на гасоводот Северен тек 1 во шведските и данските територијални води, североисточно од данскиот остров Борнхолм, по првичниот пад на притисокот во понеделникот вечерта. Уште во вторникот, Полска , Шведска , Данска и Русија рекоа дека напад врз европската гасна инфраструктура е причина за невидената штета на двата гасоводи. Според информациите на Шпигел, ЦИА ја предупредила федералната влада против можноста за напад на цевководите. 

И Москва е загрижена за протекувањето на Северен тек 1 и 2. „Не може да се исклучи ниту една можност“, одговори портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на прашањето дали се работи за саботажа и рече ова е „ситуација во каква што се уште не се нашле“ која мора итно да се истражи.

Двојниот гасовод долг 1.230 километри ги поврзуваа рускиот град Виборг со Фрифсвалд на истокот на Германија. Раководството на Северен тек соопшти дека гасоводот е поставен така што речиси е исклучена повеќекратна случајна штета во исто време.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 5 минути

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 35 минути

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 4 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 5 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 7 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 8 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 19 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 23 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена