Поврзи се со нас

Гостивар

Се‘ уште се казнува за неносење маска, во Гостивар 15-тина казни за два дена

Објавено

на

Маските за лице кои се користат како мерка за заштита од коронавирус, останаа задолжителни за носење во затворен простор, дуќани, банки, амбуланти и слично, кадешто има поголема фреквенција на луѓе, како и во возила доколку оние кои се превезуваат не се од исто семејство.

Коронавирусот се уште циркулира меѓу населението, но, реалност е дека граѓаните се‘ поретко носат маски. За разлика од почетокот на пандемијата и во претходните посилни бранови на заразата, луѓето сега се поопуштени во однос на покривање на устата и носот со маска.

Граѓаните подзаборавија, ама полицијата казнува. Во Гостивар последните два дена биле изречени петнаесетина казни на лица кои не носеле маски на места што е задолжително. Казните за неносење маска изнесуваат 20 евра, а доколку се плати на лице место тогаш сумата е 10 евра.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ende shkruhen gjoba për mosmbajtje të maskës, në Gostivar rreth 15 gjoba për dy ditë

Објавено

на

Maskat për fytyrë të përdorura si masë mbrojtëse kundër koronavirusit, mbetën të detyrueshme për mbajtjen e ambienteve të mbyllura, dyqane, banka, klinika etj., ku ka një frekuencë më të madhe të njerëzve, si dhe në automjete nëse ata që transportohen nuk janë nga e njëjta familja.

Koronavirusi po qarkullon ende mes popullatës, por realiteti është se qytetarët gjithnjë e më pak mbajnë maska. Ndryshe nga fillimi i pandemisë dhe valët e mëparshme më të forta të infeksionit, njerëzit tani janë më të relaksuar në lidhje me mbulimin e gojës dhe hundës me maska.

Qytetarët harruan, por policia ndëshko. Në Gostivar në dy ditët e fundit janë shqiptuar pesëmbëdhjetë gjoba për personat që nuk kanë mbajtur maska ​​në vendet që janë të detyrueshme. Gjobat për mosmbajtjen e maskës janë 20 euro dhe nëse paguhen në vend atëherë shuma është 10 euro.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена