Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

Се вжештува атмосферата пред утрешното гласање во КФСМ за конечен исход на првенството

Кошаркарското првенство во сезоната 2019/2020 се прекина на 13 март, пред последното коло во регуларниот дел и пред почетокот на најинтересниот дел, Супер-лигата односно завршниот плеј оф.

Од македонската куќа на кошарката се уште не излегоа со конечен одговор како ќе се окончи оваа сезона. Беа одржани неколку состаноци на кои се прибираа предлози кој е најбезболниот начин да се заврши сезоната во оваа несакана ситуација.

Како минуваше времето, на сите клубови во земјава им стануваше се појасно дека нема можност да се доигра првенството. Па, така, од паркетот топката се префрли на маса.

Иако, првично сите клубови немаа ништо против сезоната да заврши без шампион, на неколку денови пред одлучувачкото гласање и конечната одлука, некои екипи го променија првичниот став. Екипата на МЗТ Скопје се изјасни дека сепак ќе бара првенството да има шампион според моменталниот распоред на табелата, што предизвика мала бура пред носењето одлука. Од КФСМ веднаш одговорија дека не се исполнети ни основните услови за таква одлука, како пример наведоа дека се уште не е доигран ни регуларниот дел, ниту започнаа Супер-лигата, далеку од плеј-офот, ниту пак е одиграно повеќе од половина првенство. Ова се претвори во јавно препукување помеѓу двете страни.

И дел од останатите клубови денеска излегоа  со свој став и гледање на состојбата. КК Работнички јавно го нападна вечниот ривал, поради намерата да ја придобијат титулата.

„Во пресрет на состанокот закажан за утре (среда) 29.04.2020 година од страна на КФСМ на кој треба сите клубови од првата лига да се изјасниме по двата предлога предложени од страна на КФСМ, КК Работнички АД ја известува спортската јавност дека ќе гласа за вториот предлог, односно првенството да се заврши без прогласување на шампион.

Прогласување на шампион на 50% одиграно првенств е се само не е спортско и фер завршница на првенството.

Шампион се станува на терен!!

Работнички сака шампион на терен не во канцеларии!!!“, објави клубот од Градски парк.

Од гостиварскиот прволигаш, не сакаат многу да ја коментираат настанатата ситуација, иако КК Гостивар е еден од најоштетените клубови во неочекуваниот прекин на првенството. Најповеќе поради гостиварскaта публика за која впрочем и постои спортот, како и натпреварите пред истата кои требаа да се одиграат во Младост, каде секој натпревар ќе беше своја приказна. И на спортски план слободно може да кажеме дека гостиварци не го кажаа последниот збор, статистиката од одиграниот дел кажува дека дури два пати ја совладаа првопласираната екипа на МЗТ Скопје, во два наврати беше надигран и Работнички, совладани беа и фаворизираните Кожув и Еуроникел, ќе останат непреболени поразите од Пелистер и Куманово кои наидоа во период кога тимот се наоѓаше во мала криза. И секако ќе остане вечната енигма: кој ќе беше крајниот домет на оваа екипа?

На наше барање од КК Гостивар го открија ставот со кој ќе настапат утре:

„Ставот на КК Гостивар, кој ќе го потврдиме на гласањето утре е дека одлучно сме за вториот предлог. Сезоната се прекина во период во кој никој не може да тврди дека го освоил првенството, колку и да се чувствува дека е силен. И на јавноста и на клубовите тоа им е повеќе од јасно. Веруваме и дека на ниту еден спортски работник не му е по мерак една натпреварувачка сезона да нема победник, но поради пандемијата на Ковид -19 се најдовме во една ситуација каде витештвото треба да дојде до израз и сите треба да се откажеме од нешто со цел да ја зачуваме кошарката. Интригите кои се случуваат не се баш насочени кон тоа“, велат од гостиварскиот клуб.

Како и да е од целата ситуација најмногу губи кошарката, во состојба каде под прашалник е економскиот опстанок на клубовите во кои се вложува со години, а со самото тоа и македонската кошарката, кој ќе биде техничкки шампион или воопшто ќе нема шампион, не е ни толку важно.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 16 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!