Поврзи се со нас

Гостивар

Се‘ за зимница на пазарот во Гостивар, ама граѓаните помалку купуваат и прават

Објавено

на

Септември е сезоната на зимници и вообичаено вторничниот пазарен ден на градскиот пазар во Гостивар поминува во знакот на зеленчукот што е потребен за нивна подготовка:пиперка ајварка, корнишони, домати, моркови, сливи… За разлика од минатата година, цените се повисоки, но понудата останува богата и разновидна. Граѓаните си одбираат зависно потребите и можностите, но сепак повеќето велат дека ќе прават помала количина зимница, некои заради цените, други велат затоа што немале за кого, оти децата им се во странство.

„Дојдовме да си пазаруваме како и секој вторник, нема да купуваме многу и за зимница. Децата си живеат во странство, ние двајца што сме дома поминуваме со малку, по некое тегличе ајвар и туршија, доста е“, рече еден повозрасен гостиварец.

„Ајварката“ на гостиварскиот пазар денес се продава од 40 до 50 денари за килограм. Лутите ребрасти пиперчиња држат цена од 60, па до 80 денари за килограм. Доматите и корнишоните на повеќето тезги чинат по 50 денари/кг. Компирот и кромидот одат по 3 килограми за 100 денари. Од овошјето периодов најбарани се грозјето кое се продава по 50 денари/кг и сливите 4 кг. за 100 ден. Висока е цената на лимонот која почнува од 100 ден. за кг се до 120 ден.

„Муштериите главно гледаат да поминат колку што се може поевтино, но си сакаат убава роба, да биде квалитетно. Има и ценкање, секако, па пазар е ова, мора да се погодиме. Што да кажам, има работа, не е лошо, но за разлика од други години помалку се купува“, реше еден од продавачите на пазарот.

Сезоната на зимници продолжува до следниот месец, па граѓаните имаат уште време за набавка и подготовка, со надеж дека некои од цените ќе паднат, спротивно од тезгаџиите кои очекуваат да се офајдат од сезоната.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 11 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 14 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 20 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 21 час

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 22 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена