fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Сечење на дрвја во Гостивар: Еко активистите и институциите ги вкрстија ставовите

Објавено

на

Да или не, за сечење на дрвја во големиот парк во Гостивар? По ова прашање, ставовите денес ги вкрстија Јавното претпријатие за зеленило и екологистите. Од претпријатието оцениле дека 5 до 6 поголеми дрвја со надвиснати гранки претставуваат ризик за минувачите и планираат нивното отстранување. Ги поканија екологистите на јавна дебата, а и на лице место да ја увидат состојбата, пред да се донесе конечната одлука.

„Втора година по ред органиизраме јавна дебата од ваков тип. Денес со еко активистите го посетуваме и градскиот парк, кадешто има неколку дрвја кои треба да се исечат и кастрат, затоа што се ризик за граѓаните кои минуваат од тука. Нема да го оставиме градот без дрвја, ќе засадиме нови, како што засадивме и минатата година“, изјави Беким Челебиу, директор на ЈП за паркинзи и зеленило.

Валентина Штерјоска, како еко активист бара повеќе зелени површини низ градот и да нема сечење на дрвјата без потреба.

„Изминатиот период се исекоа многу дрвја без потреба: во Малеарди, кај автобуската станица, потоа близу училиштето „Гоце Делчев“ оти наводно пречеле на тротоарот. Сега се планира и во паркот со образложение дека се опасност. Нема ни доказ за такво нешто, но ајде и да кажеме дека има некоја вистина во тоа, во никој случај не треба да се исечат од корен. Јас како екологист не сакам да бидам само статист и декор во целата оваа приказна. Апелирам повеќе да не се сечат дрвја. Или ако веќе дрвото е некаков ризик, нека се исече до половина, а не целото.“, рече Штерјоска.

Ахмет Салмани, претседател на ГвЕко нагласи дека мора да се направи баланс да не се наштети на животната средина и да не се загрозуваат граѓаните.

„Треба да има една политика кон животната средина, приод кон дрвјата да биде балансиран, и да води сметка за безбедноста на граѓаните и да води грижа за животната средина. Секое сечење на дрво е траума за животната средина. А сепак, треба да се има предвид дека некои дрвја кои се стари, гнили или се преголеми се навистина ризик“, рече Салмани.

Од претпријатието за зеленило најавија дека ќе објават и фотографии на социјалните мрежи од дрвјата кои е планирано да се исечат, за да може што поголем број на граѓани да го кажат своето мислење.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 9 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 11 час

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 12 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 14 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 14 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 15 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 16 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!