fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Седми Март – Ден на албанскиот учител

Објавено

на

  Граѓаните од албанска националност, денес го прославуваат Денот на албанскиот учител. Седми  Март е одреден како празник за албанското образование, по истиот датум во 1887 година, кога во градот Корча во Албанија било отворено првото училиште на албански јазик, воопшто на Балканот.

  Иницијатори и основачи на училиштето, биле познати личности од албанската култура и активизам како Пандели Сотири, Петро Нини Луараси, Нучи Начи, Тома Аврами и др.

  Поради ковид пандемијата во Гостивар годинава изостанаа традиционалните манифестации за одбележување на 7 Март.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!