fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Седница Гостивар: ДУИ и Алијанса се контрираа за трошењето на јавните пари

Објавено

на

Дискусијата околу општинските финансии и поддршка на проекти, на денешната седница на Советот на Општина Гостивар се претвори во политичка препирка.

Газменд Мемеди од Демократската унија за интеграција во дискусија за буџетските средства и поддршка на проекти, нагласи дека општината не работи домаќински, има злоупотреба на јавните пари и дека општинскиот долг расте.

„Кога стана градоначалник Арбен Таравари вети дека ќе го исплати долгот на општината, а сега сведоци сме дека не е така, долгот расте и стигна 3 милиони евра. Ние како опозициска советничка група, немаме моќ нешто да направиме освен да ја алармираме јавноста. Има злоупотреба на парите од буџетот, не се кажува каде и како се трошат.“, рече Мемеди.

Советничката од Алијанса, пак Њомза Шаќири реплицираше дека ваквите наводи се невистина, дека општината работи транспарентно, а парите се инвестираат во инфраструктурата.

„Сето тоа што го кажа советникот на ДУИ е неточно и е негативна пропаганда. Кога Алијанса ја презеде Општина Гостивар имаше 4 милиони евра долг. Од тие 2 милиони се исплатија од Министерство за финансии, а општината исплаќаше на рати останатото, тоа што имаше обврски. Општината зеде обврска да плаќа долг од 1 милион евра и на „Комуналец“ и нормално е дека така долгот ќе порасне. Нема никаква манипулација. Сите проекти што се реализираат се усвојуваат на Совет и тоа се видливи проекти, асфалтирани патишта од над 30 километри, изградена мрежа на канализација и водовод итн.“, изјави Шаќири.
Советот на Гостивар, меѓу другото денес усвои ребеланс на буџетот, како и одлуки за доделување на субвенции на јавните претпријатија за паркинзи и зеленило и за стопанисување со спортски објекти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!