Поврзи се со нас

Занимливости

Седум намирници без рок на употреба, може да траат вечно

Ако добро се затворат и чуваат на темно место без сонце и влага, некои од намирниците што ги користиме секојдневно може да траат вечно.

Медот е природен биокализатор, што значи дека му помага на организмот максимално да ги искористи хранливите или лековитите материи од храната, лековите или препаратите, но под една состојба: мора да се конзумира во рок од две години од денот на производството. Во споредба со шеќерот, медот е секогаш поздрава опција, без оглед на тоа кога се користи.

1.Ако добро го затворите медот, тој може да трае вечно, во тоа се уверија археолозите во Египет. Каде во гробниците, пронајдоа околу 3.000 години стар мед што сè уште може да се јаде.

Бидејќи содржат мали количини на вода, шансите за опстанок на бактерии и микроорганизми се исклучително мали. Освен медот ова се останатие 6 намирници кои немаат рок на траење:

2. Солта во најлош случај може да се згрутчи, рокот на траeње е вечен,
3. Без разлика дали е бел или црн шеќер со поголем процент меласа, оваа слатка намирница никогаш не може да се расипе.
4. Чистиот екстракт од ванила кој соржи висок процент на алкохол, никогаш нема да ги изгуби своите својства ако се затвори добро и се чува на суво и ладно место,
5. Вотка, ако е добро затворена трае вечно,
6. Ако се чува правилно, на темно и суво место, брашното од скроб има неограничен рок на траење,
7. На кафеавиот ориз, секогаш проверувајте го рокот на употреба, додека белиот ориз ако се чува правилно може да трае вечно.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!