Поврзи се со нас

Вести

Сеќавање на гостиварските херои, учесници во Февруарскиот поход

Објавено

на

Гостивар им одаде почит и се присети на херојството на учесниците во Февруарскиот поход, еден од клучните военостратегиски историски настани од периодот на народно ослободителната војна на Македонија. Седумдесет и три години од борбените операции, беа одбележани со пригоден собир и положување на цвеќе, што го организираше општинскиот одбор на Сојузот на борци во Гостивар.

Членови на организацијата, претставници на политички партии, ученици, почитувачки на слободарските традиции беа дел од денешниот настан, во чест на Февруарскиот поход.

За целта, текот и значењето на оперативните дејствија пригоден реферат прочита Тања Карафилоска, професор по македонски јазик во економското училиште.

Гостивар дал значаен придонес во Народноослободителната војна на Македонија. Во Февруарскиот поход од 1944 година, учествувале 40 борци од гостиварскиот регион, а неколку од нив го загубиле животот во борбата против окупаторот и тоа: Злате Малакоски, Васил Василески, Борче Јованоски, Крсте Гиноски, Слободан Пепоски, Светозар Спироски и Денко Дејаноски.

            Одбележувањето на годишнината од Февруарскиот поход се заокружи со положување на цвеќе пред споменикот на народниот херој Чеде Филипоски-Даме, на градскиот плоштад.

Во рамките на операциите на големиот Февруарски поход се подразбираат борбените дејства што ги изведуваат единиците на НОВ и ПОМ од 31 јануари до 24 февруари, 1944 година, кои според интензитетот, целите, начинот на изведувањето и постигнатите резултати, носат белег на исклучително важни историски, политички и воени настани.  

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 55 минути

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 2 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена