Поврзи се со нас

Гостивар

Сеќавање на Тоше – 12 години од смртта на миленикот на балканската публика

На денешен датум, 16-ти октомври 2007 година, големата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа. Дванаесет години од неговата трагична смрт, публиката се` уште го носи во срце како миленик на сите генерации и ги слуша неговите песни.
Тоше прв пат застана пред публиката на 11 годишна возраст на детскиот фестивал „Златно славејче“. Неколку години подоцна стана дел од фестивалските сцени низ земјава и неговата кариера тргна во нагорна линија. Издаде десетина албуми, одржа безброј концерти. Ја претставуваше Македонија на Евровизискиот избор во Турција во 2004-та година со песната „Ангел си ти“.

Беше познат и по својата хуманост и скромност како човек. Добитник е на хуманитарната награда „Мајка Тереза“ , а беше именуван и за регионален амбасадор за добра волја на УНИЦЕФ.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!