fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Секојдневни предмети под моќен електронски микроскоп

Објавено

на

Секојдневно доаѓаме во контакт со стотици различни предмети. На повеќето од нив не им обрнуваме внимание, некои не ги ни забележуваме, а некои се дури и дел од нашето тело. Меѓутоа, кога ќе ги погледнеме сите овие објекти под електронски микроскоп, се наоѓаме во еден сосема нов свет.

Погледнете неколку работи кои ги среќаваме секојдневно, а кои се снимени со исклучително моќен електронски микроскоп на начин што не сте ги виделе досега.

Бибер-сол
Бибер и сол
Артерија
Артерија и црвени крвни зрнца
цицак-трака- (велкро)
Трева (велкро)
Црвени крвни клетки
Црвени крвни зрнца
Игла и конец
Игла и конец
Лист од домат
Лист од домат
Човечка коса
Човечка коса
Човечки јазик
Човечки јазик (поточно, бактерии на јазикот)
Искршен челик
Испукан челик
прашина
Прашина

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!