Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Села: Заев се обидува да го обвини медицинскиот персонал и да го спаси Филипче

Објавено

на

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, вчеравечер на предизборен митинг го обвини премиерот Зоран Заев, дека конечно докажал дека не ги третира подеднакво сите граѓани, туку ги штити само своите партиски функционери. Коментирајќи ја одлуката да не се прифатат оставките на министерот и заменик -министерот за здравство, Села рече дека Заев сака вината за трагедијата во Тетово да ја префрли на медицинскиот персонал и да го спаси својот министер.

„За него Филипче е поважен од утехата што треба да ја имаат семејствата на 14 -те жртви живи запалени, а тој излегува и ни кажува дека немаат било каква одговорност ниту министерот за здравство, ниту заменик-министерот, ниту директорот, ниту градоначалничката на Општина Тетово. И знаете ли каде ќе бара одговорноста овој валкан човек. Ќе се обидува да бара кај оние што се обидуваат да им помогнат на пациентите, на медицинскиот персонал во Тетово кои немаат никаква вина. Има многу елементи за кои обвинителството треба да постапува до денес. Прво, 11-годишен директор кој е вршител на должноста. Второ, градоначалничката која нема направено технички прием на болницата, и се уште не дале дозвола за објектот, додека според законот за секој објект на територијата на општината, дава дозвола општината. Трето, недостатоци на преградни sидови на објектите што би го спречиле ширењето на огнот. Четврто, недостаток на апарати за гаснење на пожарот.“, рече Села.

Петтата причина, според него е присуството на роднини на пациентите во просториите на модуларниот центар, што дојде како резултат на недостаток на медицински персонал. Тој додаде дека ова е директна одговорност на премиерот Зоран Заев.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 4 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 7 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 10 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 12 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 13 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 13 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 15 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 16 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Sela: Zaevi mundohet t’a akuzojë personelin mjekësor dhe ta shpëtojë Filipçe

Објавено

на

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, mbrëmë në tubim parazgjedhor e akuzoi kryeministrin Zoran Zaev, se më në fund ka dëshmuar se nuk i trajton të gjithë qytetarët njësoj, por vetëm i mbon funksionarët e tij partiak. Duke e komentuar vendimin të mos pranohen dorëheqjet e ministrit dhe zëvendës-ministrit të shëndetësisë, Sela tha se Zaev don që fajin për tragjedinë në Tetovë ta bart tek personeli mjekësor dhe ta shpëtojë ministrin e tij.

“Për të Filipçe është më i rëndësishëm nga ngushëllimi që duhet t’a kenë familjet e 14 viktimave të djegur për së gjalli, kurse ai del dhe na tregon se nuk kanë kurrfarë përgjegjësie as ministri i shëndetësisë, e as zëvendës-ministri, as drejtori, as kryetarja e Komunës së Tetovës. Dhe e dini se ku do të kërkojë përgjegjësi ky njeri i përlyer. Do të mundohet të kërkojë tek ato që mundohen t’ju ndihmojnë pacientëve, tek personeli mjekësor në Tetovë të cilët nuk kanë asnjë faj. K shumë elemente për të cilat prokuroria duhet të veprojë deri më sot. E para, drejtor që për 11 vjet është ushtrues i detyrës. E dyta, kryetarja e cila nuk ka kryer pranim teknik të spitalit, dhe ende nuk kanë dhënë leje për objektin, përderisa sipas ligjit për çdo objekt në territorin e komunës, jep leje komuna. E treta, mangësi në muret ndarëse të objektit që do t’a parandalonin përhapjen e zjarrit. E katërta, mungesë e aparaturës për fikje të zjarrit.”, tha Sela.

Arsyeja e pestë, sipas tij është prania r të afërmve të pacientëve në hapësirat e qendrës modulare, që erdhi si rezultat i mungesës së personelit mjekësor. Ai shtoi se kjo është përgjegjësi direkte e kryeministrit Zoran Zaev.

Популарно изминативе 100 дена