Поврзи се со нас

Спорт

Селекторот на Данска: Не видов пенал, чувствуваме горчина поради ваквата елиминација

Објавено

на

Селекторот на данската фудбалска репрезентација Каспер Јулман искажа незадоволство од досудениот пенал за Англија синоќа во полуфиналето на ЕВРО 2020.

Во 104-та минута беше досуден пенал против Данците за наводен прекршок над Рахим Стерлинг. Хари Кејн го реализира пеналот откако голманот Каспер Шмајхел, ја одби кусо топката по првиот удар.

Моментот со падот на Стерлинг предизвика контроверзии. На социјалните мрежи англискиот фудбалер е изложен на исмејување обвинет за глума.

– Ја прегледав ситуацијата неколку пати. Јас едноставно не видов прекршок за пенал. Тешко е да изгубите на ваков начин. Штета за момците, многу е горко вака да бидат елиминирани, изјави Јулман.

Во финалето, Англија на 11 јули исто така во Лондон ќе се соочи со Италија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 9 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 13 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 13 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 17 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 18 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 20 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Trajneri i Danimarkës: Nuk pashë penalti, ndjejmë hidhërim për shkak të eliminimit të këtillë

Објавено

на

Trajneri i reprezentacionit futbollistik danez Kasper Julman shfaqi pakënaqësi nga penalltia e akorduar për Anglinë djembrëma në gjysmëfinalen e EURO 2020.

Në minutën e 104 ishte e akorduar penalltia kundër Danezëve për thyerjen e pretenduar mbi Rahim Sterling. Hari Kejn e realizoi penalltinë pasi portieri Kasper Shmajhell, e refuzoi shkurt topin pas goditjes së parë.

Momenti me rënien e Sterling shkaktoi polemika. Në rrjetet sociale futbollisti anglez është i nënshtruar përqeshjeve dhe i akuzuar për aktrim.

  • E kontrollova situatën disa herë. Unë thjeshtë nuk pashë thyerje për penalti. Rëndë është të humbni në këtë mënyrë. Dëm për djemtë, shumë është e hidhur kështu të jemi të eliminuar, theksoi Julman.

Në finalen, Anglia më 11 Korrik gjithashtu në Londër u ballafaqua me Italinë.

Популарно изминативе 100 дена