fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Село на долгата коса во Кина

Објавено

на

Селото Хуанглуо во Кина е познато како „Село на долга коса“ каде живеат над 200 жени со долга коса до два метра. Тие велат дека и посветуваат големо внимание на косата стотици години наназад, бидејќи веруваат дека долгата коса е симбол на убавината.

Жените кои живеат во ова село велат дека доаѓаат разни посетители за да ја дознаат тајната за нивната убавина.

Кога бевме млади, ја миевме косата со ферментирана оризова вода и затоа немаме бела коса дури и по 80 години живот. Секои три дена ја миеме косата. Мојата коса е долга 1,6 метри. Јас последен пат ја кратев косата на 17 години, потоа никогаш. Немажените девојки, ги држат косите врзани, а потоа ставаат и шал. Ноќта кога ќе се омажат, го тргаат шалот“вели една од жените.

Оваа традиција за долга коса е стара 3.000 години. Луѓето со долга коса се сметале за свети и се дел од нивната култура.

 

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!